среда, 09.07.2025, 15:15 -> 16:01
Извор: РТС
Аутор: Биљана Поповић и дописници
Већина пожара под контролом. Kиша помогла у гашењу
Киша која од ноћас пада допринела је гашењу већине пожара који су претходна два дана захватили централни, источни и јужни део Србије. Ванредна ситуација проглашена је на територији Општина Прокупље, Житорађа, Куршумлија, Блаце, Бор, Зајечар и Крагујевац. Нема страдалих, више лица је повређено и причињена огромна материјална штета, чија процена предстоји.
У Топличком округу, који је био најугроженији, активан је још увек пожар на Пасјачи и један дуж административне линије са Косметом. Пожари су под контролом у општини Житорађа, где још увек није пала киша. Током ноћи на подручју Житног потока, Дубова, Злате, Старог и Новог Момчилова , ватрогасци и грађани су гасили пожаре. Киша је добродошла на територији читаве Топлице, јер је ставила пожаре под контролу или помогла њиховом гашењу.
"После скоро 48 сати непрекидне борбе и две непроспаване ноћи, са ватреном стихијом у више месних заједница и сеоском подручју Куршумлијске општине, ситуација је јутрос много боља. Пожари су у великој мери локализовани и стабилизовани " истиче Војимир Чарапић, председник Општине Куршумлија.
У свим општинама Топличког округа,Прокупљу, Житорађи, Куршумлији и Блацу, где је током претходна два дана регистровано више од 100 пожара, проглашена је ванредна ситуација.Уништено је више од 300 стамбених и помоћних објеката, 1.000 ха пољопривредних култура. 14 лица затражило је медицинску помоћ, а срећом нико није страдао. У Куршумлији је комплетно изгорела фабрика за прераду дрвета.
"Комплет машине за прераду. Ту су виљушкари, скип, камион. Све је отишло. Ту је била готова роба, врата, прозори, грађа, даска. Видели сте све је изгорело, ево" наглашава Славиша Миленковић, радник фабрике за прераду дрвета у селу Влајна код Куршумлије.
" Немамо воду, ја сам соком, киселом водом гасила све да спасим бар ово овде. Ја сам страшно угрожена. То ми је једна, једина кућа" каже Соња Петровић из Житног Потока код Прокупља.
У Јабланичком округу,локализован је пожар који је избио на обронцима Радана у селу Слишану код Лебана. На терену су само ватрогасци који дежурају.Изгореле су шуме, ниско растиње, пашњаци, воћњаци, неколико напуштених кућа.
"Ветар није стајао. Ја сам укључио црево и прскао сам око моје куће и помагао ватрогасцима ватру да угасе" објашњава Србољуб Минић, село Славник код Бојника.
"Ја се не сећам да је неко село горело као овај Славник сада. Четири домаћинстава је изгорело, додуше људи не живе у њима али ево овај комшија који живи њему је изгорело 2.500 бали сена, детелине, па ћемо видети која је штета и последице кад све ставимо на папир" додаје Небојша Ненадовић, председник Општине Бојник.
Сви пожари у Шумадијском округу, а било их је више од 150, су угашени. У Крагујевцу је проглашена ванредна ситуација, како би се што пре санирале последице. Формирана је комисија за процену штете, која је већ данас изашла на терен и пописује уништену имовину. Угашени су и пожари у Бору и Зајечару.
"Имали смо два тешка дана. Пре свега за све Боране. Велика количина дима је била на територији града Бора. Велики број пожара, велика ангазованост људи из Сектора за ванредне ситуације, Јавних предузећа, компанија, наших суграђана. Добро смо се борили. Успели смо да задржимо и спасимо велики део објеката" истиче Александар Миликић, градоначелник Бора и начелник штаба за ванредне ситуације Борског округа.
"Држава ће свима који су пострадали, поготову најугроженијима, у ових неколико дана у пожарима, конкретно помоћи. Значи биће надокнађено људима, овде је страдала и стока, део механизације и тако даље. Наше екипе су на теренима, имамо и стручне службе, општина се ангажовала, значи екипе процењују штету" наглашава Драган Гламочић, министар пољопривреде.
Угроженом становништву најпотребнија је помоћ у намирницама и одећи.Црвени крст Србије отворио је наменски рачун за прикупљање новчане помоћи намењене грађанима погођеним недавним пожарима .
Коментари