Камп на ком се стиче самопуздање и стварају пријатељства

У Србији се кампови за подршку деци са неуромишићним болестима организују већ 25 година, а летња радионица и камп у Кањижи су међу најпосећенијима. Ова бања има све потребне услове за активности особа у инвалидским колицима, које се овде обучавају за сусрет са свакодневним изазовима.

Специјална болница за рехабилитацију „Бања Кањижа“ дуже од деценије и по је домаћин Летњег кампа за младе оболеле од неуромишићних болести. Карактеристика кампа су вршњачки едукатори, млади који су већ прошли овакве обуке и дају пример деци. Камп траје десет дана уз занимљиве радионице које имају за циљ превазилажење проблема особа са инвалидитетом, када се учесницима пружа могућност да без потешкоћа самостално обиђу садржаје у Кањижи и Штранд на обали Тисе.

“Мени ово доста значи. Ја се овде много добро проводим. Била сам овде већ неколико пута и овде су иначе радионице јако занимљиве и увек се лепо проведемо“ каже Ђула Смакај из Београда.

“За мене долазак на камп нија само долазак у још један камп, него овде учимо о самопоуздању, како стећи пријатеље, о томе како да изађемо из зоне комфора. Растемо и ментално и емотивно“ истиче Далибор Сувајчевић из Бечеја.

“Ми на кампу имамо имамо значи радионице за децу посебно, посебно за родитеље. Сваке године то радимо, шеснаести пут нам је у Бањи Кањижа, јер Кањижа нам је приступачна и овако и једина је бања која има лифт за спуштање особа са инвалидитетом у базен“, наглашава Александра Пановић, Удружење дистрофичара Јужнобачког округа Нови Сад.

Поред едукативних садржаја за учеснике кампа се организују спортско рекреативне активности. Бања Кањижа уз медицинску и физијатријску негу, базене, спортску халу и смештај пружа учесницима кампа све потребне услове.

„Увек је битно зависно од својих могућности и способности да се деца укључе у спортске активности, наравно када је овакав камп у питању, онда је то нивоу онога што они могу. Оно што је битно то је тимски дух, то је такмичарски дух, а највише је дружење и једноставно бодрење једни других, то је најбитније у нашем друштву и уопште у животу“, истиче Борислава Ерић Ранковић, параолимпијска репрезентативка Србије.

“Желимо да их осамосталимо што више да се суочавају са изазовима које им доноси свакодневни живот. Овај тип рада са њима на летњем кампу показао се као најделотворнији“, додаје Срђан Чикара, Удружење дистрофичара Београд.

Кампови за подршку деци са неуромишићним болестима у Србији се организују 25 година, а летња радионица и камп у Кањижи су најпосећенији.

 

четвртак, 10. јул 2025.
16° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом