среда, 02.07.2025, 14:09 -> 16:00
Извор: РТС
Аутор: Јелена Мариновић
Шта подразумева безбедно понашање на купалиштима
Само током протеклог месеца у рекама и језерима у Србији живот је изгубило девет особа, углавном на нелегалним купалиштима, где нема спасилаца. Апел да се купачи придржавају мера безбедности и избегавају таква купалишта упутио је МУП Србије. Али опрез је потребан и на уређеним купалиштима и базенима. Питали смо спасиоце на нишком Чаиру на шта треба обратити пажњу.
Најбезбедније је купање на уређеним плажама где постоје спасиоци и на базенима. Ниш нема уређена купалишта, али има базене.
Петар Петровић, управник базена "Чаир", говорио је како се понашати безбедно и навео да су службе које на базену раде озбиљне, те да купачи углавном поштују правила.
Међу онима који су свакодневно на базену са купачима је и Стефан Ђорђевић из спасилачке службе, који на питање где купачи најчешће греше одговара: „Најчешће греше приликом уласка уводу, не наквасе се. Такође греше, пуног стомака улазе у базен. Морају да поштују прописе да не скачу у базен, могу неког да повреде, да не роне. Такође греше приликом уласка са конзумацијом алкохола, то бих напоменуо да то не чине.”
Говорећи о ситуацијама у којима најчешће реагују наводи: „Најчешће реагујемо - улазак полупливача у олимпијски базен, родитељи са децом која не знају да пливају.”
А уколико се изместимо на неуређено купалиште, на реку, и видимо утопљеника како можемо да помогнемо?
“Најпре додати неки предмет, и гледати никако не угрозити свој живот”, каже спасилац Стефан Ђорђевић.
Додајемо да поред спасилачке, на базенима посотоје и редарска служба и дежурни лекари, тако да све то доприноси безбедности купача.
Коментари