уторак, 13.05.2025, 13:41 -> 16:13
Извор: РТС
Аутор: Данијела Коцић
Које послове најчешће покрећу Лесковчани уз субвенције
Самозапошљавање је најпопуларнија и једна од 12 активних мера запошљавања. Ових дана уз субвенције Националне службе запошљавања у Јабланичком округу биће отворене 182 радње.
Вешта је са бројкама, али и креативна и упорна. Четрдесетчетворогодишња Лесковчанка Марија Ивковић дугогодишњи посао књиговође заменила је цвећаром коју је опремила уз средства Националне службе запошљавања. Са дипломом Више економске школе рачуницу је пронашла у предузетништву, изради цветних аранжмана и разних декорација.
„После скоро неких 20 година сам одлучила да отворим радњу. Свакако није било лако донети ту одлуку. Дуго сам размишљала, али ето ипак сам се усудила да кренем у тако нешто. Прија ми свакако, задовољна сам за сада", наводи Марија Ивковић, из Лесковца.
Уместо хирушких у Сањиним рукама кројачке маказе. По струци је медицинска сестра. После 10 година живота и рада у престоници вратила се у родни град. У тек регистрованој радњи дочекује муштерије. Требало је, каже храбрости за такав корак и јака воља да заплови у предузетничке воде. Тајне кројачког заната открива учећи од мајке и бабе. Подршку је добила и од Националне службе запошљавања.
„Нешто што ја заиста желим и што заиста волим је мода. И након 10 година сам се вратила у родни град. Моја замисао је била да прво отворим један бутик. Бутик Ла мур као што сам га и отворила. Међутим, имам још једну јако важну замисао, а то је да имам свој бренд. Ја сам веома захвална Националној служби јер то ми је - ветар у леђа", истиче Сања Антанасијевић, из Лесковца.
„Мајка се моја бави од неких раних година, онда сам и ја преузела љубав према томе, ево сад се преноси на Сању то неко стечено знање које ће она и унапређивати", каже Сузана Рашић, Сањина мајка.
За програм самозапошљавања 2 и по пута је већи број захтева од предвиђених квота. Са око 70 милиона динара Национална служба запошљавања подржала је 182 предузетничке идеје у Јабланичком округу. Међу онима који су добили средства су млади, али и лица из категорије тешко запошљивих.
Марија Стевановић, ПР НСЗ филијале Лесковац каже да међу производним делатностима највише има оних који планирају обављање производње алу и пвц столарије, разних металних производа, одевних предмета чак и производње зимнице, а међу услужним делатностима су они који планирају отварање фризерско-козметичких салона, угоститељских објеката. Након прве године пословања одрживост приватног бизниса по овом пројекту је око 70%.
У Лесковцу је тренутно на тржишту рада 11.653 људи. За годину дана број незапослених мањи је за око 500. Занатлије су и даље убедљиво на врху листе најтраженијих радника на тржишту. Почињу и сезонски послови у грађевинарству, угоститељству, пољопривреди где је сваке године ангажовано око 1.000 Лесковчана.
Коментари