“Чувари традиције” окупили произвођаче ракије на радионици у Апатину

Удружење произвођача и љубитеља воћне ракије "Чувари традиције" из Апатина организовало је ракијашку радионицу. Размењена су искуства и рецепти, а предавачи су приказали савремени поступак производње пића које представља један од симбола Балкана.

Радионици је присуствовало 44 учесника, из Хрватске, Северне Македоније, Републике Српске, Босне и Херцеговине, као и из околине Апатина. Здравка Сарамандова из Скопља на ракијашку радионицу довело је учешће на прошлогодишњој ракијади у Апатину.

"Прошле године сам био на такмичењу, изашао сам са ликерима, малином, дуњом и орахом. Узео сам златне медаље, узео сам златне медаље и за лозову ракију. То је наша традиција, од деда и од оца. Тако сам дошао на ову радионицу да потврдим неке наше старе рецепте од деде и оца и да видим стручно мишљење, фела и наука шта каже да се правилно уради дестилат за лозову ракију", наводи Здравко Сарамандов, учесник из Скопља.

И Лука Филиповић, учесник из околине Осијека задовољан је радионицом.

"Одлично, поучно, првенствено зато што је пуно тога приказано практично. Организатори су се добро припремили и потрудили да некако сажму све најважније у један дан", истиче он.

Изврсни предавачи поделили су сво своје знање у примени и производњи ракије. Срђан Миљевић грађевински инжењер из Београда ракијом се бави из љубави и хобија, а као предавач имао је задатак да објасни шта се то дешава у казану за дестилацију.

"За добру ракију је потребно пре свега добро воће, а затим да се испоштује савремени начин производње ракије који подразумева правилно неговање кљука, као основне сировине, затим да се испоштују правила дестилације, када се ради мека ракија, да се мека ракија уради на одређеној јачини, да се препек уради на одређеној јачини и да се све то заједно финализује обарањем на фиксну јачину, филтрирањем и на крају флаширањем како би наши пре свега рођаци и пријатељи, а онда евентуално и други конзументи били задовољни", објашњава Срђан Миљевић, предавач из Београда.

Ове године одржаће се и пета јубиларна ракијада у Апатину.

Владимир Кесегић, из ракијашког удружења "Горње Подунавље" у Апатину наглашава да су познати као један од најпосећенијих фестивала, како у региону тако и у Србији. “Позивам све да нам се придруже у јуну месецу на нашој петој ракијади", додаје.

Овогодишња радионица за производњу воћних ракија, приказала је савремени технолошки поступак процеса производње и још једном потврдила да ово пиће без сумње представља један од најпознатијих симбола Балкана.

четвртак, 03. април 2025.
13° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом