Читај ми!

Пројекат унапређења менталног здравља у школској средини

Скоро четвртина младих широм света, бори се са неким проблемом менталног здравља. Превенцијом, чувањем и унапређењем менталног здравља адолесцената у школској средини, у оквиру заједничког пројекта, бавили су се стручни радници крушевачке музичке школе "Стеван Христић", са партнерима из Бугарске, Турске и Румуније.

Период адолесценције је време када се млади најбрже развијају, али истовремено суочавају са различитим тешкоћама и изазовима. Оно са чиме се најчешће сусрећу, када је ментално здравље у питању, јесте одређен стрес који доживљавају у школском окружењу. То су проблеми везани за емоције и емоционални живот, као и утицај друштвених мрежа и интернета.

Хана Милинић, ученица, каже: "Проблеми су разни. Можда сад у овом моменту неке оцене, неки страх за нашу будућност шта ће да буде, али све то можемо лако да решимо."

Вишња Ристић, ученица, додаје: "Требало би да се обратимо старијима, али иначе се некако једни другима обраћамо, другарима, другарицама пре јер имамо више поверења и то је онај страх да не дође до родитеља у суштини."

Оно што охрабрује је да су ове садашње генерације отвореније за разговор, мада се и даље прибојавају реакције окружења.

Јелена Димић, просветни радник ,учесник пројекта, објашњава: "Поред вршњака неки главни ослонац треба да им буду одрасли, пре свега родитељи, а наравно и наставници који негде и први примете неке промене у њиховом расположењу, понашању, па неким заједничким снагама треба да дођемо до жељених резултата ."

Светлана Алексић, психолог, наводи: "Негде и даље влада та друштвена стигма када се говори о проблемима менталног здравља. Страх да се о томе прича, да ће нас други млади, одрасли доживети као слабе особе која не знају како саме да се изборе. Осећа се да читаво ово време великих друштвених и промена и расцепа, незадовољстава такође утиче на ментално здравље младих. Важно је да негде, када говоримо о менталном здрављу, знамо да је велика одговорност нас одраслих да о томе водимо рачуна и да неким својим чињењем не погоршавамо ситуацију."

Пројекат "Kако ојачати отпорност и менталну добробит адолесцената у школском окружењу ", крушевачке музичке школе са партнерима, реализован је кроз бројне радионице са родитељима, наставницима и ученицима. Један од закључака је да се уметношћу и музиком најчешће и најделотворније боре са стресом.

 

 

 

 

 

недеља, 30. март 2025.
15° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом