Како олакшати живот слепих и слабовидих у Ковину
Лана Булатовић, тридесеттрогодишњакиња из Ковина, којој је пре две године урађена трансплантација бубрега и која је, због болести, остала без вида, основала је удружење "Аја - живот особа са инвалидношћу", са жељом да побољша живот особа са хендикепом. Прво представљање удружења посветила је проблемима слепих и слабовидих особа.
Млада Ковинка пре десет година потпуно је изгубила вид услед аутоимуне болести. За свакодневно сналажење потребни су јој апарти попут читача боја, ултразвучног штапа, мобилног телефона са звучним софтвером да би могла да комуницира... Да би помогла другима који се суочавају са сличним проблемима основала је удржење.
„Желимо да истакнемо наше проблеме и потребе, које нису посебне потребе, него сасвим обичне потребе за нормалним животом. Сматрам да имамо право на то, ако тежимо за једним равноправним, здравим друштвом", каже Лана Булатовић, председница удружења „Аја" .
Прве ставке на списку онога што би олакшало живот слепих и слабовидих особа су рампе за инвалиде и рукохвати на улазима у локалне институције.
„Сусрећемо се са проблемима да много препрека има на тротоару; бициклистичка стаза постоји, али они нас не поштују, рекламе стоје свуда по тротоару, фрижидери разни", наводи Јасмина Сабовљев, чланица удружења из Ковина.
Удружење Аја успоставило је сарадњу и са локалном управом.
„Имамо дневни боравак за лица са посебним потребама, такође имамо и геронтодомаћице. Сад ћемо видети какве су потребе овде, да бисмо могли да их задовољимо додатно", наводи Виолета Оцокољић, председница Општине Ковин.
Први корак је направљен, постављена је звучна сигнализација на семафорима. Удружење ће се бавити и психичким здрављем особа са инвалидитетом, репродуктивним правима, инклузивним образовањем, запошљавањем. Лана нема посао, а могла би каже и она и друге слепе особе да раде и себи обезбеде квалитетнији живот, уз персоналног асистента или говорни софтвер.
Коментари