Панчево: Како ликовни уметници виде будућност човечанства
У Галерији савремене уметности у Панчеву отворена је изложба "Пројекат човек - човечанство" Културног центра из Зрењанина. Реч је о ауторском пројекту "30 x 30" Милутина Мићића, који постоји већ 19 година и у оквиру којег сва уметничка дела морају да буду баш у том формату. Овогодишња тема је будућност човечанства. Какве репресије људи трпе и да ли уметници могу да заштите свет или бар да укажу на проблеме?
Изложба „30 x 30" зрењанинског Културног центра већ читаву деценију поставља се и у Панчеву, а ове године могу се видети и дела шест панчевачких уметника. Тема је „Пројекат човек - човечанство", а порука је да уметност не треба да ћути, већ мора да буде и друштвено ангажована, да шири свест о проблемима, као што су сиромаштво, криминал, ратови, поделе и мржња.
"Имам једну серију слика, које сам насликала у кафеима. Хтела сам да покажем нешто што није само тренутно актуелно. У питању су проблеми отуђености и усамљености. У ствари, то су две различите ствари. Највише је отуђеност сад заступљена и то сам хтела да представим", каже сликарка Јелена Бадњевац Ристић.
На изложби се могу видети радови 126 уметника из наше земље, Босне и Херцеговине, Црне Горе, Словеније, Северне Македоније, Турске, Шпаније и Белорусије.
"Уметност треба да буде ангажована, али да ли може, да ли хоће? Ми радимо своје, свој рад поставимо и завршили смо с њим. А онда све зависи од публике и њеног интересовања", каже вајар Мирослав Савков.
Награђени су радови Јулијане Протић из Београда, Недељка Марковића из Новог Сада и Метке Пепелнак из Словеније.
"Уметност је увек била некако видовита, увек је предвиђала дешавања. Тако да може да вас раздрма, да вас натера на неко размишљање. Мислим да треба уметност у неком свом сегмент да буде у свом времену и да да одговоре и да поставља питања на проблеме", сматра Ивана Маркез Филиповић, директорка Галерије савремене уметности Панчево.
Ова изложба је путујућа, па ће моћи да је види публика у још десетак градова Србије.
Коментари