Власотинце - ризница неуништивиг духа и непресушна инспирација

Библиотека "Десанка Максимовић" у Власотинцу позната је по својој издавачкој делатности. У 2024. години издато је 16 књига аутора из Власотинца које говоре о историји и богатој културној баштини овог краја. Такође, већ 12 година библиотека издаје и часопис за културу и историји "Наше Власотинце".

Чувари историје, традиције, културе богате баштине Власотинца и Власотинчана за које је историчар Тихомир Ђорђевић крајем 19. века написао.Гледајући Власотинчане човеку се чини да добија крила и да сам постаје јунак. Чувајући тај дух лист Наше Власотинце које издаје библиотека Десанка Максимовић окупља ауторе који знају ко су шта су одакле су и који су свесни да генерацијама које долазе морају осветлити пут који без корена не води никуд. Зато је важно да знају шта је Власотинце било ко су били знаменити људи, хероји, научници, уметници који су проносили славу вароши на Власини.

“Има интересатних прилога. Један говори о томе како је Власотинце добило име. Једна од вероватнијих прича је да је име добило по богу природе Власу или Велесу како се у ком говорном подручју изговара и наша сарадница на две стране појашњава како је дошло до тога да Власотинце постане то што данас јесте Срба Такић “ , каже директор Народне библиотеке "Десанка Максимовић".

Адвокат Радивоје Б Прикић поносан је на своје порекло на своје претке и своје Власотинце. У књигама бележи, чува, открива, представља живот људи који су од ослобођења од Турака па све до данас увек били самосвојни и самосвесни без комплекса према већим градовима и срединама.

“Наши стари су своје синове слали на школовање у Беч, Дрезден ... Они су се враћали. Ево на пример синове Косте Мумџије Сотир и Влада они су у Ахену завршили текстилни факултет и они су се вратили и направили лесковачки Манчестер” истиче адвокат Радивоје Б. Прикић , аутор књиге.

Радивоје је о историји Власотинца написао 29 књига. Одштампано је тек првих пет. Документи, фотографије пристижу као на траци а Радивоје својим цртежима оплемењује и даје посебну патину књигама на које и он сам и потомци људи о којима пише могу бити поносни.

У прошлој години библиотека "Десанка Макисмовић" у Власотинцу издала је чак 16 књига. Мало је установа културе на југу Србије које се могу похвалити оваквом издавачком продукцијом. Рад се наставља. Аутори су ту идеје навиру, инспирација је непресушна. Власотинце је то историјска ризница специфичног и неуништивог духа.

 

среда, 29. јануар 2025.
15° C

Коментари

Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом
Predmeti od onixa
Уникатни украси од оникса
Ruzmarin
Рузмарин – биљни еликсир младости, чува наше памћење и отклања болове