понедељак, 27.01.2025, 11:55 -> 13:34
Извор: РТС
Аутор: Миле Новаковић
Закуп земљишта у Војводини испод цене
Ниске откупне цене основних пољопривредних производа утицали су да пољопривредници пред нову сетвену сезону не закупљују земљу у обиму како је то било предходних година. Због тога је цена закупа пала у скоро свим регионима у Војводини.
Јутро земље се у околини Чуруга може у закупу платити 50 евра ниже у односу на лане. Александар Ђурагин, пољопривредник из овог села, каже да је закуп трошак који се плаћа унапред, за шта многи пољопривредници нису спремни након сушних година које су им однеле зараду.
"Прва класа је 250 еура по јутру, а рит је негде око 200 еура по јутру, односно шеста класа земље. То је нешто тренутно, али све зависи од човека до човека како се индивидуално договоре”, каже Александар Ђурагин, пољопривредник из Чуруга.
"Чак се појавило слободног земљишта јер овде код нас на овом крају чак и цена земљишта је цена закупа је пала мало. Значи једно трећину је цена пољопривредног земљишта отишла сад назад”, истиче Чаба Боршош, пољопривредник из Адорјана.
Сем зараде од земље, закупци желе да остваре и право на субвенције. Уколико су задругари и закупе земљу од задруге, то им неће бити дозвољено. На ту недореченост у прописима упозорава Задружни савез Војводине.
"Задруге које имају пољопривредно земљиште, ако дају у закуп то земљиште својим задругарима, задругари не могу остварити право на подстицаје по хектару на основу тог уговора. Са друге стране ако дају исто земљиште неком лицу са којим не сарађују по уговору о производњи, та лица могу остварити право на подстицаје, што задругаре деградира у односу на своје задруге"наглашава Јелена Несторов, Задружни савез Војводине.
Да би омогућила да што више државне земље закупе пољопривредници, Влада Србије је донела Уредбу о могућности закупа њива које су тренутно у неком од поступака пред државним органима.
“Да ћемо омогућити оним људима који фактички обрађују пољопривредно земљиште, а нису власници, а у случајевима комасације или оставинских расправа да уз одређене потписане изјаве које су врло захтевне и које носе кривичну одговорност да могу да остварују субвенције" каже Данило Голубовић, саветник председника Владе.
У лицитацијама државног земљишта просечна цена закупа за прошлу годину је 297,51 евро за хектар. Најјефтиније је излицитирано у Брусу, Димитровграду, Жагубици, Пироту и Неготину од 10 до 50 евра за хектар. Најскупље у Срему и Бачкој од 450 до 690 евра за хектар.
Коментари