Зашто произвођачи млека на северу Баната немају коме да продају млеко
Произвођачима млека севернобанатског села Сигет прерађивач из Кикинде је престао да откупљује млеко. То их је довело у незавидну ситуацију јер друге млекаре нису заинтересоване за откуп, пошто је понуда сировог млека значајно повећана.
Дејан Лазин, произвођач млека из села Сигет, више ни не сипа млеко у лактофриз, јер купаца нема, а и не жели додатне трошкове који су око 10 000 динара дневно. Порука из млекаре са којом је сарађивао није оптимистична.
"Нека обећања можда од марта да ће се ослободити неки простор, како ћемо и шта ћемо даље, то не знамо ни сами, сад радимо узалуд. Муземо, бацамо млеко. Нас седам породица је било који смо били у овој млекари што нам је отказала. То је нека производња на дневном нивоу можда неких 600, 700 до 800 литара", каже Дејан Лазин, произвођач млека из Сигета.
Сигет је на тромеђи Србије, Мађарске и Румуније. Тренутно им долази само један откупљивач коме додатне количине млека не требају. Друге млекаре наводе да им се локација не уклапа у откупну руту. Произвођачи наводе да је око 90 фармера из околних села у проблему.
"Ми нисмо усамљен случај ту су и суседна села, Банатско Аранђелово, Нови Кнежевац, Црна Бара и остала места. За сад ниједна млекара не жели сарадњу са нама из образложења, како они кажу, пливају у млеку. Само нам није јасно одакле то млеко стиже", наводи Божа Јабланов, произвођач млека из Сигета.
Фармери не виде други излаз сем да продају краве. Државни подстицаји за говедарство су повећани са 40 на 55 000 динара по крави и 100 000 динара за јуницу која остаје на фарми. Кад има вишка млека, ове мере немају ефекат за мање произвођаче.
"Велики новац се одваја што се тиче самог сточарства, субвенције су све веће и веће у сточарству, међутим изостају резултати, смањује се број поготово крупне стоке. Решење је увек задруга. Формирање сточарских задруга поготово у брдско- планинским подручјима где су отежани услови рада", наводи Никола Михаиловић, Задружни савез Србије.
И поред апела Министарства пољопривреде да млекаре не снижавају откупну цену млека, најаве су да ће бити јефтиније за 5 до 11 динара по литру, што ће додатно оптеретити фармере.
Коментари