Бујановац: Како пчеле презимљавају?
Пчеле и пчелари најактивнији су од пролећа до јесени. Током зимских месеци важно је да пчеле имају довољно залиха хране, а искусни пчелари препоручују природну храну, мед. Наша екипа обишла је пчелињак у Жужељици код Бујановца.
Дугогодишњи пчелар и председник Удружења бујановачких пчелара ‚‚Полен” Зарија Митић има стотину кошница. Сада их прекрива слој снега, даје им добру изолацију. Иако је мирно, пчеле су сад активне унутар кошница. Активност проверава благим куцањем.
‚‚Куцнемо у једну кошницу, ако бруји одједанпут и за 3-4 секунде, престане брујање, то је добар знак, да је то добро друштво. Ево видиш, ту се чује звук, крај, готово, две секунде, три, сад можемо и ову, мало да је узнемиримо, да је куцнемо само мало. У јануару месецу већ пчела има свој инстикт, и она већ почиње да полаже јаја у средини клубета, ту је температура без обзира да ли је као код нас данас један степен, тамо је 33 степена у средини", наводи пчелар Зарија Митић.
Пчеле су припремљене за зиму, ако су третиране против болести, ако су замењене старе матице младим и обезбеђено довољно хране, 12 до 25 килограма меда по кошници.
‚‚Е, ту је подељено мишљење, неки кажу да треба обавезно погача, неки не треба, а ја сам да ипак пчела највише користи природну храну, а природна храна је мед. - Које се врсте меда препуручују за презимљавање, да ли има посебне или може било која? - Не, добро је то питање, најбољи за презимљавање је багремов мед, он је најлаганији, добар је и ливадски, најгори је мед медљика, медљика је за људску исхрану много добар мед, али за пчелу не, јер садржи со, а со смета пчели", каже пчелар Зарија Митић.
Априла је смена генерација за пчеле, могу изаћи из кошница и раније, ако температура буде изнад 12 степени.
Коментари