У Србији почела прва истраживања присуства микропластике у води за пиће
У Србији су почела прва оспежна истраживања присуства микропластике у пијаћим водама. Ова истраживања су део пројекта који финансира ЕУ дунавског слива, а укључено је девет земаља. Партнери научницима у Србији су водоводи из Вршца и Пирота.
Сваки немар људи према природи, пре или касније дође на наплату. Чак и воду коју пијемо, углавном сами загађујемо. Научници девет европских земаља удружили су се у намери да истраже присуство микропластике у пијаћим водама.
“До сада су се неки нормативи углавном односили на хемијске елементе, бактериолошку исправност, заправо тек задњих двадесетак година почело се размишљати о томе колико има микропластике. Све врсте пластике и сви облици пластике налазе се у водама и у подземним и у површинским, однос зависи од локације до локације, али свакако да је има”, каже професор др Саша Милановић, професор Рударско-геолошког факултета.
“Велико је питање какав ће значај имати добијено резултати, јер још увек нисмо сигурни колико је утицај микропластике на људски организам. За то ће бити потребно још пуно истраживања. Ако откријемо микропластику у води не треба да се плашимо, јер дневно конзумирамо свега неколико литара воде, а наше истраживање се базира на анализи 1.000 литара. Пошто микропластике има и у ваздуху и у храни, будућа истраживања показаће какав је заиста њен утицај на човека”, објашњава Габор Бордуш, научник из Мађарске.
У Србији не постоји законска регулатива о присуству микопластике. Ово истраживање требало би да буде оквир за доношење нових прописа.
“Ми једноставно хоћемо да знамо какав нам је квалитет воде, да ли има микропластике. То је први корак, да бисмо касније знали како да реагујемо и шта све треба да се предузме да би то елиминисали. Очигледно је да наша немарност, бахатост, када је у питању комунални, индустријски отпад доводи управо до стварања микропластике. Морамо брзо да реагујемо да бисмо то увели у законску регулативу, да то буде чак и обавеза за све, да би знали који је квалитет воде”, каже Зоран Николић, директор ЈП "Водовод и канализација".
Након објављивања резултата истраживања, очекује се и укључивање стручњака из области медицине, заштите животне средине, технологије и права, како би се донеле мере за смањење и отклањање микропластике. Изазов за научнике и еволутивна мисија за сваког човека.
Коментари