Крагујевац: Мали сликари поносно излажу своја дела

Сликање је вештина која код деце - пробуди маштовитост, креативност и изражавање, а сликарске радионице су право место за то. Kрагујевачки будући мали сликари припремали су новогодишње изложбе, а више од 400 крагујевачких основаца сваке године - у оквиру пројекта ,,Хартија за артију" - посети градске галерије где уче да - воле уметност.

Сестре Милица, васпитачица и Марина, академска сликарка, за кратко време су, од када поседују уметничку школу, успеле да заинтересују велики број деце да почну да вајају, цртају и сликају.

Кључна карактеристика њихових радионица за децу јесте атмосфера прихватања и подршке. Нема правила и на тај начин опстаје школица у којој вредно ствара више од педесет крагујевачких малишана.

“Школа је настала из жеље да створимо срећно и едукативно место које ће децу удаљити од екрана и пружити прилику да развију вештину и љубав према учењу”, каже Милица Шапић.

“Ми се трудимо да сваки час припремимо тако да да их на што креативнији начин уведемо у свет уметности, учећи их о познатим сликарима. Уз Далија смо научили да размишљамо ван времена, уз Фриду да будемо аутентични, а уз Ван Гога шта је то упорност”, наводи Марина Ђурић.

Сваки потез четкицом је израз личности. Слободни су да истражују боје, облике и текстуре онако како они то виде, као прави мали уметници. Ова сликарска радионица развија емоционалну интелигенцију код деце, а учитељице су најсрећније када, после сликања, на њиховим лицима примете да су поносни.

“Ја сам припремила да кажем да ми се много свидја овде и да ми је забавно и много лепо”, каже једна девојчица, а друга додаје: „Ми се овде играмо и забављамо све лудо забављамо, волим Салвадора Далија, јер има смешне бркове и лепе као Деда Мраз, онако шиљне.”

“Свиђа ми се да мешам боје и волим да сликам”, каже један дечак, а његов другар објашњава: „Ми овде сликамо новогодишњу јелку са украсима и то ће бити на изложби”

“Ја бих свима пожелео срећну Нову годину и да сви лепо цртају“, каже дечак.

Увођење најмлађе публике у уметничке галерије веома је важно са педагошког аспекта па су деца, у пратњи учитеља и наставника, и ове године уживала у галеријској изложби радова на папиру познатих ликовних уметника.

“Дивно је што деца свакако развијају и потребу за цртањем након посете музеју али овде је пре свега нама у фокусу будућа публика и деца која ће своје слободно време и на тај начин испунити”, сматра Миа Арсенијевић, ауторка пројекта „Хартија за `Артију“.

А деци је занимљива посета музеју зато што: „Има пуно уметности, много је лепо, све шарено.”

“Ја много волим да долазим у галерију, јер има пуно слика, пуно боја које су стављене”, каже једно дете.

Мали сликари воле да поклањају своја уметничка дела члановима породице и пријатељима. Тиме изражавају и своју љубав према другима. А мали уметници планирају да своје слике новогодињих јелки прикажу публици на изложби.

уторак, 22. април 2025.
22° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом