Век институција у Врању

2024. година била је година јубилеја институција у Пчињском округу. Век постојања обележили су Специјална болница за плућне болести у Сурдулици, врањско позориште "Бора Станковић", а пре 100 година почео је и да се игра тенис у Врању. Колики је значај тих установа, и како се обележавају јубилеји...

Августа 1924. године отворена је болница у Сурдулици, тада је у том месту боравио краљ Александар I Карађорђевић. Изграђена је за потребе рехабилитације рањених у балканским ратовима, касније за лечење туберкулозе.

"Боравак оболелих на отвореном ваздуху и на специјалним терасама, то је био терапијски приступ. Сада је то сасвим другачије и чињеница је да смо и у дијагностичким и терапијским процедурама много напредовали", каже др Александра Поповић, председница општине Сурдулица.

Др Славиша Костић, директор Специјалне болнице за плућне болести у Сурдулици додаје: "Данас је регионална установа са званично 100 постеља, и намењена је за лечење плућних пацијената свих патологија са крајњег југа Србије. У једном тренутку је била и део ковид система, са једним својим капацитетом, за време трајања ковид пандемије."

Установа је позната и као Санаторијум, а век пулмологије на југоистоку Србије обележен је уз присуство око 200 лекара из свих крајева земље.

И позориште у Врању обележило је јубилеј, уз традиционални октобарски фестивал "Борини позоришни дани" и најновију представу.

"Ово Чеховљево дело "Галеб" управо говори о позоришту, тако да и на тај начин такође обележавамо стогодишњицу позоришта", истиче Кристина Јањић Стојановић, директорка позоришта "Бора Станковић" у Врању.

"Од позоришта Грађанске касине, па све до данас није престајало да постоји. Мењало је свој статус из аматерског у професионално, и опет аматерско, од 1997. године је поново професионално, али позориште као установа, као институција постоји 100 година", наглашава Бојан Јовановић, глумац и уметнички директор позоришта "Бора Станковић".

2024. године обележен је и спортски јубилеј у Врању - 100 година клупског тениса. Приређена је изложба тим поводом.

Милош Антић, тениски тренер из Врања каже да су њихови очеви и стричеви играли у оном времену у још горим условима, и да је кључна ствар страст. И додаје: “Били су успешни, највећи успех се води 1957. године када је екипа тениског клуба Врање постала екипни првак Србије."

Традицију настављају и млади. Пре две године отворена је тениска академија у оквиру Спортског центра.

недеља, 05. јануар 2025.
-1° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње