Инспекција у Лесковцу затворила Спомен парк
Грађевинска инспекција у Лесковцу забранила је пролазак кроз капију на улазу у Спомен парк на Хисару јер је небезбедна и прети да се уруши. Наранџаста трака стављена је и око споменика у Петровцу код Лесковца. Проверавали смо у каквом су стању ратни меморијали и ко о њима брине.
У традиционалном, моравском стилу имала је ова капија на улазу у Спомен парк Револуције некада и врата. Начели су је небрига и зуб времена, а и трули ступови могли би лако под теретом првог тешког, влажног снега да се уруше. Коначно су надлежни реаговали и постављеним тракама упозорили на опасност.
„Евидентирамо све проблематичне тачке и ово је једна од тих проблематичних тачака, када смо увидели овакво стање, а проблем са овом капијом је вишегодишњи јер се ради о једном меморијалном комплексу револуције, такозваном, одмах смо код надлежних инспекцијких органа покренули захтев, односно поднели за интервенцију, грађевинска инспекција је изашла на терен, затворила овај објекат као небезбедан", наводи Милан Поповић, шеф одељења за заједничке послове ГУ Лесковац.
Меморијални парк на источној падини Хисара дело је архитекте Богдана Богдановића. Подигнут је пре више од пола века. Од капије до стећака и Богиње церемонијални пут дуг неколико стотина метара. О овом спомен парку, али и другим споменицима, бистама, спомен плочама брине локална самоуправа. Санације, ипак, нема без дозволе Завода за заштиту споменика у Нишу.
Небојша Димитријевић, директор Народног музеја у Лесковцу истиче да не могу ништа да раде без дозволе и одобрења нишког Завода. “Они прописују мере, они прописују услове, послали смо им захтев, они нама шаљу мере и затим се локална самоуправа стара о томе да те мере буду испуњене", каже Димитријевић.
Завод из Ниша и лесковачки Музеј урадили су студију о ратним меморијалима и дали препоруке за њихову санацију. Хитно је потребна и споменику у Петровцу, делу вајара Стевана Соколовића. Пушке које чине купу видно су напукле.
„Добар део тих ратних меморијала је у добром стању, али постоје и они који захтевају хитне интервенције, посебно споменици из Другог светског рата, задњих 30 година клима није била наклоњена том социјалистичком времену и очувању сећања на социјализам и народноослободилачку борбу", наводи Небојша Димитријевић, директор Народног музеја у Лесковцу.
Од 268 пописаних ратних меморијала већина је посвећена народноослободилачкој борби. Сећање на златно доба Лесковца и велика имена тог времена као да су избрисана, без улица и спомен обележја. Зато је важност Споменика ослободиоцу, који годинама чека на обнову, још већа. По ко зна који пут апел да се компликована администрација убрза и ратник са Солунског фронта до стогодишњице од подизања 2027. заблиста заслуженим сјајем.
Коментари