Како живе стари у планинским селима
Почетком децембра у планинском селу Доње Пуношевце код Врања, нестао је 48-огодишњи човек. Његов нестанак је пријавила рођака из Београда, и даље траје потрага. Како живе старији у планинским селима, ко брине о њима, проверавала је наша екипа из Врања.
Драгиша Стошић је живео сам у удаљеном планинском селу, болешљив, али самосталан. Полиција је расписала објаву и интензивно трага за њим. У планинским селима око Врања углавном живе стари људи.
У пољаничком крају има 22 села, да се стигне и до најудаљенијих планинских потребно је у једном правцу и по неколико сати пешачења, а када падне снег онда је немогуће стићи до њих.
Стојанка Јовановић из Трстене до прве продавнице и амбуланте пешачи три сата у једном парвцу.
"Сама сам остала, деца одоше, стара жена ко стара жена шта да ти кажем. Јел се тешко живи? Па да је тешко, тешко је, али из те коже немам куд. Деца су у Београду и свако си гледа себе", наводи Стојанка Јовановић из Трстене код Врања.
И 96-огодињи Миливоје Станковић живи сам у Големом селу, повремено га обилазе ћерке.
"Оће и самоћа да мало оштети човека кад сам сам у кућу немам с ким моје ћерке дођу по десетак дана, па си оду и оне тамо имају обавезе”, каже Миливоје Станковић из Големог села код Врања.
"Зовемо га у Врање код нас има места, сви смо тамо да живи лепо, али њему је лепше овде у ову собицу него код нас", наводи Зорица Стојановић из Врања.
Старе људе у удаљеним планинским селима најчешће обилазе медицински радници возилом или пешице. У Здравственој станици у Власу има 1.300 картона.
"То су људи углавном са хроничним болестима који углавном имају своју хроничну терапију ретко се дешавају акутне инфекције, када се деси онда се изађе на терен да се тада ординира терапија која је потребна", каже Исидора Манов, лекар у Здравственој станици у Власу код Врања, а Јасмина Здравковић, медицинска сестра додаје: "Њих самоћа убија, они су жељни разговора, да им неко оде и једноставно да им посвети пажњу, то мерење притиска и разговор за њих су лек. У каквим условима они живе? Услови су сурови, овде је планински крај и баш људи тешко живе."
Посећују их и екипе Црвеног крста које годишње поделе 500 пакета помоћи.
"Више пута током године их обилазимо по реализацији неких других пројеката и програма да ли је то реализација традиционалнме акције "Радни викенд на селу" или подела половне обуће и одеће просто обилазак и разговор са њима пуно значи", каже Томислав Стефановић, секретар Црвеног крста у Врању.
Основне намирнице и огрев за зиму старији углавном на време обезбеде, али се дешава да и по суровим условима крену до лекара или продавнице и нестану. Од почетка године, до сада полицији у Врању пријављен је нестанак 28 старих и особа средњих година, а пронађене су 24, док се за четири и даље трага.
Коментари