Опасан отпад на територији Панчева
Полицијска управа у Панчеву, поднела je ове недеље кривичну пријаву против 27-годишњег Н.П. због уношења, недозвољеног складиштења и одлагања 8 тона опасног отпада, највише електронског и електричног.
Репортер РТС-а, Горан Јовичић, извештава са терена: "У насељу Војловица, пронађен је опасан отпад у чвртсом, течном и гасовитом стању. Интервенцијом полицијске управе, збринуте су све опасне материје и нема опасности по животну средину. Заплењене су око 4 тоне контаминираног олова, и других опасних метала, сто литара течног и гасовитог отпада и 3,5 тоне разног електричног и електронског отпада, коме је место у рециклажним центрима. Један од њих налази се у Омољици, на само 10-километара од места где је пронађен овај опасан отпад."
Никола Егић, председник Удружења рециклера Србије, каже: "Ако се ради о контаминираној материји са оловом, то олово од катодне цеви, од старих телевизора, ми одвозимо у Немачку, где плаћамо од 500 до 600 евра по тони. Ако извозимо фреон, његово збрињавање у Немачкој кошта од 15 до 20 евра по килограму."
У Србији је 2023.године рециклирано 35.000 тона електричног и електронског отпада и 22.000 тона акумулатора, што је за 30 одсто мање него претходних година.
Никола Егић додаје: "Имали смо ситуацију са акумулаторима из возила, који су се скупљали преко продаваца опреме, и тај систем се урушио. Ове године, оператери за третман батерија имају знатно мањи учинак и реализацију, немају довољно инпута, а где је завршио тај отпад, веома је упитно и треба то да се запитамо."
Иако је још 2010. године донета стратегија управљања отпадом, по којој је предвиђена изградња 29 регионалних санитарних депонија, до данас је направљено 12. У употреби су још увек 134 несанитарне депоније, које са неколико хиљада дивљих депонија широм Србије, представљају еколошку бомбу.
Коментари