Најезда глодара у Мајуру код Шапца
На пољима у шабачком крају најезда је глодара. Стручњаци кажу да их је највише на луцериштима, али угрожена су и озима жита, чија сетва је недавно завршена.
На 24 хектара, Слободан Илић из Мајура производи луцерку. Претходних месеци, усев је штитио од глодара. Како би себи олакшао посао и смањио штету, купио је и дозатор и 300 кг отрова за мишеве.
“Негде смо 18 ха успели да трујемо пре ових киша. Али ћемо сада проћи све парцеле, и оне што су потроване, и оне што нису. Да видимо какво је стање, да ли се и даље појављују”, наводи Слободан Илић, из Мајура код Шапца. Каже да је штета више него велика. “Има места где су се окупљали где су направли читаве банкине, то ћемо на пролеће морати дрљачом да пређемо како би се могло то косити. Највеће је зло што секу доле коренов систем, где год одсеку коренов систем, она се осуши”, наводи он.
Климатске промене повећале су бројност глодара у пољу, кажу стручњаци. Усеве треба штити искључиво регистрованим родентицидима, у прописаној дози.
Славица Максимовић, из ПССС Шабац истиче: „Тачно се види по земљишту да глодар ради у тој рупи, увлачи храну. У такве само рупе које су активне, уноси се родентицид, у прописаној дози. Доза је обично од пет до десет грама. То је мера једне супене кашике, отрплике. И обавезно такве рупе треба затрпати, да корисна популација других животиња не би дошла у додир са родентицидом”.
Угрожени су млади усеви пшенице и јечма где је примењена редукована обрада земљишта, посебно они који уз њиве које се не обрађују.
“Дубоким орањем, припремањем за сетву усева, ви разбијате њихове унутрашње хумке, ходнике тамо где су се они размножавали, а тањирача не продите толико дубоко, тако да су се они вероватно повукли у дубље слојеве и они ће свакако ако буду услови погодовали изаћи на површину и почети да се хране усевима”, наглашава Славица Максимовић, из ПССС Шабац. Додаје да штете од пољских глодара могу бити значајне. Могу нанети велику, финансијску штету пољопривреднику.
Штета од глодара на усевима може бити и до 35%, због тога стручњаци саветују пољопривреднике да редовно обилазе парцеле и штите биљке.
Коментари