Какве занимњивости крије зрењанински Музеј „Сент Андреја"?
Зрењанин је град у којем традиција апотекарства постоји два века, а један Зрењанинац је сачувао све вредно везано за ову област. Водимо вас у музеј фармације „Сент Андреја" који крије бројне занимљивости.
Опчинила га је фармација, апотека му је други дом, а колико воли свој посао Стеван Вуков потврђује и тиме што је створио јединствену збирку историје апотекарства. Овде је сажета и прошлост града, јер је 90 одсто експоната везано за Бечкерек, Петровград и Зрењанин и његове угледне апотеке, али и апотекаре од којих је најзначајније име између два светска рата - Миловије Мољац. Стеван Вуков је још на почетку студија фармације почео је да сакупља ове експонате који су се користили у XIX и XX веку. Захваљујући заоставштини знаменитих Зрењанинаца Стеван нам данас може испричати причу о њима из свог угла.
„Имамо овде торбу Тодора Манојловића, човек је био један од најзначајнијих културних радника у периоду између два светска рата. После рата је мало скрајнут, али он је био ерудита, обављао је неколико веома значајних функција, и онда је он био веома заљубљен у једну торбу апотекарску и онда је он добио на поклон и ево сада је та торба овде код нас. Ту је и торба Корнела Радуловића, једног од људи који је најзначајнији за искорењивање туберкулозе у граду. Тако да то је оно што је за наш град и нашу околину изузетно важно", наглашава Стеван Вуков, фармацеут.
Предмете које сакупља већ 35 година, проналази на најразличитије начине, купује, мења, добија на поклон. И пре уласка у кућни музеј сазнаје све детаље о експонату. Љубитељи фармације и поштоваоци традиције могу да посете музеј организовано, а план је да збирка буде доступнија јавности.
„У плану је да се нађе један адекватнији простор где би збирка била прегледнија, где би била доступнија и моја жеља је да се унутар тог простора ради одређени едукативни садржај, дакле одређене врсте радионица и да се направи једна библиотека пошто у збирци имамо доста књига старих из периодике која би била доступна истраживачима", наводи Стеван Вуков, фармацеут.
Колекционари често имају сарадњу са музејима. Најчешће су то изложбе једног или више здружених колекционара, на тему историје, археологије и осталих предмета који су важни за културну баштину. Музеји знају шта све имају њихови суграђани у колекцијама.
„Нама као установи јако је важна сарадња са колекционарима јер ми као установа другачије чувамо и баштинимо и уопште функционишемо у чувању баштине, док колекционари томе приступају са одрђеном пасијом и ентузијазмом и њихов приступ је донекле флексибилнији и другачији", истиче Сања Врзић, музејски саветник.
Стеван Вуков се поноси својом збирком, посебно чињеницом да није само фармација представљена, већ и медицина и стоматологија. Ту је и лабораторисјка опрема из неког прошлог времена, као и посуде у којима су се справљали лекови. Збирка садржи и неколико стотина књига међу којима су најстарије из 18. века.
Коментари