Када ће Зрењанинци добити исправну пијаћу воду?

Вода из зрењанинског водовода се не користи за пиће више од двадесет година. Од тада су пропала четири пројекта за Пречистача воде. Квалитет воде се није мењао, арсена је било и пре забране. Променио се једино Правилник о квалитету воде.

Зрењанинка Мира Милаковић често долази на еко чесме у насељу Багљаш да наточи воду за пиће. То је једино место у граду где је пречишћена вода из мреже бесплатна.

„Ја како долазим, увек је сад чиста, а колико је исправна не знам. Кувам кад не могу да донесем, ја имам малу пензију, па ја и муж и пијемо и кувамо, а деца купују", каже Мира Милаковић, из Зрењанина.

Вода из водовода има карактеристичну жуту боју, у томе се ништа не мења деценијама, баш као ни резултати анализа које спроводе Завод за јавно здравље и Водовод.

„Битно је нагласити да се квалитет воде није мењао и он је увек исти од момента када су почела да се врше мерења, дакле тамо од шесдесетих година прошлог века до дан данас и да је вода микробиолошки исправна. Чак и у моменту када је уведена забрана воде за пиће 2004. године квалитет воде је био исти. Међутим, дошло је до промене вредности параметара у Правилнику о квалитету воде за пиће", истиче Синиша Гајин, из ЈКП “Водовод и канализација".

И тако су Зрењанинци 19. јануара 2004. пили исправну, а дан касније неисправну воду. По том принципу би бар још двадесет локалних самоуправа у Банату и делу Бачке требало слично да поступи. Без процеса пречишћавања и уклањања првенствено арсена вода неће бити ни боља, а ни лошија.

„Све те лоше карактеристике које има, прво што се тиче њеног изгледа, мириса, укуса су повезане са квалитетом земљишта. Значи, ради се о веома комплексном саставу, природним хуминским материјама. Ово је подручје о коме се прича годинама да је некада било Панонско море, просто неке ствари не могу ићи заједно. Значи, нафта, земни гас и вода на истом подручју, тешко да могу показати идентичан квалитет, односно добар квалитет воде", наводи Данијела Јашин, Висока техничка школа струковних студија.

За то време трају радови на Пречистачу за воду које спроводи компанија Меттито из Уједињених Арапских Емирата. Преузели су Постројење од предходног власника који није успео да обезбеди потребан квалитет воде. Грађевински радови су обимни, уграђују се нови филтери за предтретман сирове воде.

„Ови филтери су нови део техничког процеса у нашој фабрици. То су филтери за мултимедијалну филтрацију. Гради се хала једна која ће бити највећа до сада на тлу фабрике. Биће преко хиљаду квадрата, где ће бити смештени ти филтери и сва та опрема за мултимедијалну филтрацију. Они су један међукорак који је недостајао у фабрици и они ће бити кључни и за максимално искоришћење сирове воде у преради", наглашава Александар Савин, менаџер Фабрике воде.

Забрана воде за пиће је уследила због повећаног нивоа арсена, али да би се укинула забрана није довољно смањити само ту опасну материју. Правилник налаже да сви параметри ускладе, као да је реч о отварању новог водовода.

 

петак, 29. новембар 2024.
6° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње