СОС Кутак за девојке у Врању - уочи Дана борбе против насиља - обучава нове вршњачке едукаторке

СОС кутак за девојке у Врању активан је осам година. Вршњачке едукаторке анимирале су више хиљада младих, кроз акције, радионице, караване, разговарале отворено о насиљу, о томе како га препознати и како реаговати. Уочи Дана борбе против насиља организовале су обуку за нове чланице Кутка под називом "Тишина једном мора да пукне".

Присуствовале су радионицама, учествовале у акцијама, или чуле за ‚‚СОС Кутак за девојке‚‚ од другарица, надају се да ће после обуке постати део тима.

“Моји задаци, надам се, јесу да и ја држим ове радионице, односно да представим младим девојкама да могу да се обрате особи од поверења, ако имају неки свој лични проблем”, наводи Ива Тотић, ученица.

Мина Ристић, ученица додаје: “Јако ми се свидело како девојке отворено разговарају и одлучила сам, кад сам чула од другарице из школе, да се пријавим и дођем". На питање - шта би волела да ради као део тима СОС Кутка, одговара: "Волела бих да причам са девојкама отворено, као што оне причају, и да им покажемо да нису саме, и да им пружимо подршку”.

У СОС Кутку је шест девојака, на обуци 15. Обуке су редовне, а теме разноврсне.

“Генерално наша главна тема је свакако насиље, све врсте насиља, циклус насиља, међутим, пролазимо и кроз теме као што су трговина људима, свакако људска права, Истамбулска конвенција, право жена на абортус и тако даље", истиче Јефимија Илић, СОС Кутак за девојке. Кад заврше курс и постану део тима очекују их стандардне активности: "Радионице, чајанке које имамо, такође бројне уличне акције, а прве активности у којима ће да учествују су поводом 16 дана активизма”. 

При Одбору за људска права 2017. године почео је ради Кутак за девојке, говоре о насиљу, препознавању, плану заштите, мрежи подршке.

‚‚Оно што је додатна карактеристика и додатна вредност овог програма и што га чини јединственим међу програмима за девојчице у Србији је што се он одржава чак и кад нема пројектних средстава, рецимо, ми некако успевамо да девојчице окупљамо и да им ова тема и даље буде важна и да буду ту једна за другу”, наглашава Емилија Ничић, СОС Кутак за девојке.

“Јер све оно што се одлаже испод тепиха, сви они тренуци насиља који се прећуте, што нарочито жене раде, говорећи нама на СОС телефону Врање, са неком жељом - промениће се, биће боље, неће више, сад се изнервирао више неће да ме туче, даће ми новац следећег месеца за децу за мене - значи то се у пракси тешко може може очекивати да може бити исправљено и да такво понашање се побољша”, објашњава Сузана Антић Ристић, из Одбора за људска права.

Током године на СОС телефон за жртве насиља јави се око 200 жена, региструју у просеку, око 900 позива.

четвртак, 26. децембар 2024.
1° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње