Читај ми!

СОС дечје село у Краљеву - од хранитељства до Центра за подршку породицама

За 19 година колико постоји и ради, СОС дечије село у Краљеву постало је регионални центар за подршку деци и породици. У селу деца без родитељског старања одрастају у породичном окружењу. Породиље са бебама, без помоћи породице и средине, овде проналазе уточиште а млади са проблемима са законом и понашањем уче о правим животним вредностима.

“Детињство сам провела у Дечијем селу, а излазак из хранитељске породице представљао је велики изазов за мене”, речи су једне девојке забележене у филму ,,Дан села".

Александри Недић је одлазак из СОС села био као из правог дома. Одрасла је у селу са рођеним сестрама и осталом децом, а осамосталила се пре 10 година када је родила ћеркицу и основала своју породицу.

“Ово је кућа у којој сам ја одрасла и вежу ме лепе успомене тако да ја увек се радо вратим и увек волим да видим ове људе овде са којима смо одрастали и који су нас заиста усмеравали на прави пут и трудили да нам створе прилику за бољу будућност”, каже Александрта Недић.

У СОС селу збринуто је 167-оро деце. До сада је на пут изведено њих 117 и са поносом се истиче да је село увећано и за 33 њихове нове породице. Пре три године је постало и центар за родитеље и децу односно за јачање породице.

“Основни задатак је у ствари да унапредимо родитељску бригу о деци. Да породица остане на окупу, а то је оно што смо ми и успели за ове 3 године за свих 366 породица колико смо подржали”, наводи Ирена Костадиновић, координаторка у СОС селу.

“Имам 18 година. Сазнао сам за дневни боравак пре годину дана од школског психолога кад сам одлучио да напустим средњу школу. После разговора са родитељима одлучио сам да покушам и дођем у боравак”, каже младић у филму “Дан села".

Дневни боравак за децу и младе са изазовима у понашању један је од 5 таквих у Србији. СОС село ове године ради на превенцији и едукацији са 189-оро деце и њиховим родитељима.

“То су млади који су на узрасту од 7 до 18 година. Деца која могу бити упућена од стране суда, центара за социјални рад, школа или на личну иницијативу. Деца која имају изречен васпитни налог или васпитну меру која су починила неко кривично дело”, наводи Светлана Јовановић, педагошки радник у СОС селу.

СОС село пружа подршку још једној рањивој категорији. Мајкама са тек рођеним бебама. Заправо младим женама које желе да се остваре као мајке.

“Пружамо им подршку у становању, храни, хигијени, средствима. Све оно што је потребно за подизање детета. Али и поред тога за оснаживање тих мама кроз омогућавање различитих курсева како би се оне оспособиле и касније преузеле саме бригу о својој деци”, наводи Биљана Зорић Димић, директорка СОС села.

Рад СОС села финасиран је од стране оснивача. Фондације СОС дечија села Србије кроз донаторска средства. Ова Фондација свакодневно подржава 232 породице са 580-оро деце.

уторак, 19. новембар 2024.
12° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње