Открића на налазишту Орловине код Малог Зворника
Већ деценију на брду Орловине изнад Малог Зворника археолози раде на откопавању позноантичке базилике која спада у једну од највећих из тог периода у нашој земљи. Након конзервације бочних зидова и олтара, арехолози су на трагу нових открића.
Године истраживања нису помогле да се димензије базилике јасно утврде, јер где год археолози закопају, појави се нови траг. Након конзервације олтарсог дела и спољних зидова утврђено је да се црква не завршава тамо где је очекивано.
Археолог Радивоје Арсић каже да постоје још две просторије које су неистражене. “Управо смо при крају истраживања прве ове југоисточне просторије где је истражен простор од неких стотинак метара квадратних, дефинисан њен изглед, али је утврђено да постоје још једна врата и да просторија води у следећу просторију која је даље постављена источно. Ми не знамо чему је она служила и очекујемо да ће то делом бити откривено ове године, а вероватно ћемо тек следеће године знати која је била функција те просторије и који су тачни габарити ове позноантичке цркве", истиче Арсић.
Археолози верују да базилика није усамљена грађевина и да је на Орловинама од краја петог до краја шестог века било насеље веће од Малог Зворника данас. Налазиште се простире на око 40 хектара и убрајају га међу најзначајније у нашој земљи.
"Могла бих да га упоредим сто се тиче самих габарита, величине и ранга саме цркве односно ове базилике и то је свима познат Царичин град или Јустинијана прима, ту су негде и по габаритима, али је мање истражено и по значају је сигурно је у том рангу", наглашава Невена Павловић, археолог.
Додатни изазов за наставак истраживања археолозима је и чињеница да о налазишту на Орловинама не постоје никакви писани трагови у документима из тог доба.
Коментари