Обнавља се Руска црква у Горњем Адровцу

У току је санација цркве Свете Тројице у селу Горњи Адровац код Алексинца, подигнуте на месту погибије пуковника Николаја Николајевича Рајевског. Овај руски добровољац био је инспирација Толстоју за лик грофа Вронског у роману "Ана Карењина". Тај храм, у народу познатији као Руска црква, има статус споменика културе. Радове финансира држава у сарадњи са Епархијом нишком.

Некадашње бојно поприште надомак Горњег Адровца, где су уз српске ратнике војевали и руски добровољци, сада је мирно и питомо окружење у коме је већ више од 120 година црква Свете Тројице. Зуб времена оставио је на том храму трагове.

“Црква је највише претрпела оштећење олука и кровног покривача, што је убрзало додатно старење објекта, а самим тим је дошло и до пропадања фасадне облоге. Имамо радове око санације поткуполне кострукције, око замене кровног покривача, замене фасадне облоге, и на крају мање конзерваторско-рестаураторске радове”, каже Надежда Ракоција из Завода за заштиту споменика културе Ниш.


Руска црква подигнута је у спомен на пуковника Николаја Рајевског који је као добровољац погинуо у Првом српско-турском рату.

Тело Николаја Рајевског предато је уз највише војне почасти његовој мајци и он је сахрањен у Русији, а срце му је, по сопственој жељи, остало у Србији, у порти манастира Свети Роман. Николај Рајевски био је инспирација Толстоју за лик грофа Вронског у роману "Ана Карењина".

Осим што је подигла цркву, мајка Рајевског Ана из његовог родног места послала је и липе које и данас у порти праве хладовину.

“Такође, поклон становницима Горњег Адровца била је некадашња школа, као и ова црква, што је требало да симболизује младост и вечни живот. Иначе, црква је атрактивна посетиоцима и због приче која се везује за роман "Ана Карењина", а "Ана Карењина" је књига која је друга најчитанија на свету после Библије”, наводи Александра Миловановић из Општине Алексинац.

Овај храм атрактиван је за посетиоце и због богатог фрескосликарства. Издвајају се велике композиције покрштавања Русије и крунисања цара Душана.

“Храм Свете Тројице у Горњем Адровцу представља архитектонски бисер Србије с почетка 20. века, изграђен у византијско-српско-руском стилу. Оно што се сачувало је свакако портрет пуковника Николаја Рајевског који се налази на западној страни храма. То је ктиторска композиција где је он изображен у руској доборовољачкој униформи”, наводи протођакон Далибор Мидић.

Највећи изазов од почетка санације био је проналажење одговарајућих фасадних плочица, како би се задржао првобитни изглед цркве. Поручене су из Шпаније и завршетак радова очекује се следеће године, када ће туристе који желе да науче нешто ново из српске историје црква дочекати у новом руху.

субота, 23. новембар 2024.
1° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње