Читај ми!

Зашто је археолошко налазиште Мора Вагеи код Неготина добило статус културног добра од изузетног значаја

"Мора Вагеи", археолошко налазиште у Михајловцу код Неготина, добило је недавно, одлуком Владе Републике Србије, статус непокретног културног добра од изузетног значаја. Реч је о Римском војном утврђењу на Дунаву у Србији, које се налази на прелиминарној листи светске баштине.

Мора Вагеи, четвороугаоно утврђење, димензија 18,5 пута 18,5 метара изградили су Римљани, а истраживања су показала да је ова локација била насељена много раније.

„Утврђено је да је на овом локалитету живот текао од неолита, практично и да је прво утврђење античко саграђено у првом веку, касније је порушено, па је онда обновљено крајем трећег и почетком четвртог века и напокон задња обнова је урадјена у шестом веку у време Јустинијана“, истиче Гордан Јањић, археолог, музејски саветник.

Утврђење Мора Вагеи било је и део пројекта регоносцирања десне обале Дунава од Прахова до Кладова, али и уређења пројекта рашчишћавања који су спроведени у периоду од 2016. до 2019. године.

Гордан Јањић објашњава: „Ово је први објекат у Неготинској општини који је проглашен изузетним културним добром. Неготин има два културна добра од велике важности, то су Хајдук Вељкова барутана и пивнице, а ово је једну степеницу изнад. Влада Републике Србије је проценила да је ово јако важно, а кажем јако важно зато што је 2015 Влада Републике Србије пертиципирала код УНЕСКО-а за стављање Римске утврђене границе, односно десне обале Дунава, од Бездана до ушћа Тимока у Дунав на тентативну односно прелиминарну листу Уједињених Нација“.

У Неготину много очекују од пројекта Музеја крајине.

„Циљ је да се то све као туристички потенцијал искористи и да једног дана ми овде имамо странце који ће моћи неколико дана да проведу на десној обали Дунава, дивећи се свему овоме што јесте човек, односно ХОМОСАПИЕНС стварао у задњих девет хиљада година“, истиче Гордан Јањић - археолог, музејски саветник.

Током 2021 и 2022. године на овом пројекту завршени су сви радови реконструкције и реконзервације у сарадњи са Републичким заводом за заштиту споменика културе из Београда и Регионалним заводом за заштиту споменика културе "Ниш" из Ниша.

 

петак, 04. октобар 2024.
18° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи