Посета фармера из Чешке зрењанинским пољопривредницима
Тамо где су произвођачи товних говеда у Чешкој били пре десет година, данас се налазе фармери у Србији. Искуства са својих фарми пренела је произвођачима из околине Зрењанина делегација Савеза одгајивача товних говеда Чешке.
Очување чисте расе је приоритет за одгајиваче у Србији. Сарадња са колегама из Чешке је могућа у набавци нових приплодних грла, наводи Жељко Шеста одгајивач из Зрењанина, који има расу ангус.
"Мора се ићи на некакав нов материјал. Што би ми фармери рекли на неку "свежу крв". Чешка нам је добар извор "свеже крви". Рецимо расе херефорд и ангус већ долазе до тог проблема да не укрштамо грла у сродству, него крећемо полако да увозимо споља. Чешка је нека прва станица која има доста добро организоване те центре", каже Жељко Шеста.
Савез одгајивача товних раса у Чешкој има 1200 чланова, од тога 680 њих води матичне књиге порекла говеда.
"Ми развијамо ову врсту говедарства већ 35 година и успели смо за то време да одгајимо и унапредимо 25 различитих чистих раса", истиче Павла Видрова, из Савеза одгајивача товних говеда Чешке.
Сем у извоз, чешки фармери пласирају месо и "са кућног прага". Изборили су се да могу имати кланице за те намене. У Србији је извоз јунетине највећи проблем.
"Ми смо сада практично заробљени прописима Европске уније, по једном килограму јунетине иде порез од 1,35 евра што је апсолутно неконкурентно на том тржишту", сматра Чедомир Кецо из Удружења "Агропрофит".
Чак четвртина пољопривредног земљишта у Чешкој су пашњаци, што се користи за гајење економичних раса.
Владимир Вања, представник за пољопривреду Амбасаде Чешке каже да раса декстер, има мале захтеве за храном, мање оптерећује тло. Сматра, додаје, да би била повољна посебно за централну и јужну Србију.
Тренутно у Србији има 25.000 комада говеда у чистој раси. Гаје се у 450 насеља у свим регионима, што потврђује да ова грана сточарства има перспективу.
Коментари