Читај ми!

Јединствени антиратни споменик на брду изнад Димитровграда 139 година подсећа на бесмисао рата

Једно од најважнијих обележја Димитровграда је „Паметник" - јединствени антиратни споменик. У костурници су остаци бугарских и српских војника погинулих у новембру 1885. године. Тада је на Нешковом вису изнад Димитровграда, вођена једна од битака у српско-бугарском рату. Обе земље имале су огромне жртве, рат је завршен после неколико недеља, а остао је Паметник да вечно подсећа на бесмисао рата.

У борби на супротним странама, а у смрти заједно - Срби и Бугари. Због тога је „Паметник" више од споменика. Он је симбол бесмисла рата, а иницијативу за подизање покренуо је бугарски пуковник Иван Пачев. Споменик је саграђен 1911. године прилозима грађана Цариброда, а ту су посмртни остаци 49 српских и 58 бугарских војника. Од тада бивши непријатељи пркосе поделама и шаљу опомене и поруке.

“Да будуће генерације могу да схвате сву погибељност, поготову таквих малих ратова, у принципу малих држава, које су у једном моменту, какав је српско-бугарски рат, ангажовале сво своје становништво, врхунске интелектуалце, врхунске књижевнике, све могуће лекаре и послали их да гину за неко брдо 678 метара надморске висине и 300 метара изнад Цариброда”, сматра Слободан Алексић, новинар и публициста.

Битка на Нешковом вису остала је упамћена и по великом јунаштву српског капетана Михаила Катанића.

“Да би спасао пуковску заставу, скочио је у непријатељски ров, убио неколико бугарских војника, посечан је сабљом, међутим Бугари га нису убили, него су га транспортовали до Димитровграда, касније послели на лечење у Софију, где га је обишао тадашњи главнокомандујућу кнез Александар Батемберг”, наводи Слободан Алексић.

Две године касније мајор Катанић умире, а његову сахрану описује Бранислав Нушић у песми „Два раба". Због критике власти Нушић је осуђен на две године затвора. Занимљиво је да су у српско-бугарском рату из 1885. године, на супротним странама, учествовала два велика писца - српски Бранислав Нушић и бугарски Иван Вазов. Бесмисао сукоба Нушић описује у „Приповеткама једног каплара".

“У тим причама он заиста успева да прикаже шта је рат, једна велика несрећа, један велики ужас коме је он сведочио и он је написао једно сведочанство које је изузетно, које је дирљиво”, каже Ратко Ставров, професор српског језика и књижевности.

Иван Вазов оставио је збирку дирљивх песама и записа.

"Скупе су победничке ловорике сада. Свако радовање у срце ми страдало још дубље нож набада", гласе стихови из песме Ивана Вазова.

“Он то пише нећу рећи хладно, али пише помало дистанцирано и онда ви видите можда чак и објективније шта се дешава и онда је утолико можда и страшније него код Нушића”, каже Ратко Ставров, професор српског језика и књижевности.

Паметник на бугарском и старословенском значи споменик, али асоцира и на памјат, односно, славу или једноставно на памет.

субота, 02. новембар 2024.
13° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње