Шта особама са инвалидитетом доноси оснивање првог подстицајног фонда у Србији
Током јуна, особе са инвалидитетом и послодавци моћи ће да конкуришу за добијање средстава из првог подстицајног Фонда у Србији, који је основан у Крагујевцу, у оквиру пројекта "Посао по мери".
Ни диплома Економског фалутета није помогла Маријану Јовановићу да дође до посла. Велики труд и напоран рад који је слабоводи Крагујевчанин уложио у стицање дипломе, претворили су се у 15 година чекања на тржишту рада.
Радио сам само у Окружној организацији Савеза слепих Србије Крагујевац, у оквиру јавних радова. Нико од послодаваца није хтео да ме запосли”, каже Маријан Јовановић, из Крагујевца.
Према последњем попису, у Србији живи око 356.000 особа са инвалидитетом, од којих око 11.000 тражи посао. Фирме их и даље нерадо запошљавају, углавном због разних предрасуда.
“Велики број особа са инвалидитетом има сјајних идеја и могу да започну свој бизнис и да на адекватан начин организују своје радно време, али некад за то недостаје адекватних средстава”, наводи Сладјана Левић, програмска директорка Форума младих са инвалидитетом.
Први подстицајни фонд у Србији, у чијој каси је више од два милиона динара, омогућиће да око 1.000 незапослених особа са инвалидитетом у Крагујевцу, брже додје до посла.
Ана Кошел, директорка Фондације Ана и Владе Дивац истиче: “Бескаматне позајмице и враћање средстава у наредне три године. На тај начин је омогућено да и следеће године нове особе аплицирају у Фонд и добију подршку”.
Дејан Ружић, заменик градоначелника Крагујевца каже да ће дати финансијску подршку компанијама, односно послодавцима који запошљавају особе са инвалидитетом.
Да ли ће то бити 3, 5 или 7.000 долара, зависиће од квалитета и потреба посла и критеријума које треба да испуне.
“У пракси то значи да ћемо ми бити одговорни да расписујемо јавни позив, да бирамо клијенте, помажући им наравно да на адекватан начин припреме апликацију”, истиче Ненад Поповић, директор Регионалне агенције за економски развој Шумадије и Поморавља.
Поред подстицаја државе, и Град Крагујевац разним мерама из локалне касе пружа подршку особама са инвалидитетом. Резултат - за шест година, за трећину смањен број незапослених.
Коментари