Зашто је цена пшенице на берзи порасла за око 3 динара за само месец и по дана
Пшеница је прошла кроз период високих температура, а затим јој је развој успорен ниским ноћним температурама. Све то се одразило и на цену на берзи. За месец и по дана цена је порасла за око три динара по килограму.
Клас пшенице је почео да мења боју, што није карактеристично за средину маја. Произвођачи се надају да ће после свега што је доживела пшеница дати принос у границама вишегодишњег просека. Томислав Бачић пољопривредник из Лукићева код Зрењанина очекује жетву пре уобичајеног термина.
"Жетва ће да почне сигурно раније него свих предходних година од кад ја радим земљу. У априлу смо урадили заштиту у цвету, значи она мора да буде око 10-15. јуна, да се жетва захукта", наводи Томислав Бачић, пољопривредник из Лукићева.
У Банату је пшеница добила кишу у последњем моменту наводе стручњаци.
"Пало је између 30 и 50 литара кише и свакако да је то помогло томе да се и тај клас извуче и да она крене и са наливањем зрна и да просто добије пораст самог класа, да буде адекватан и одговарајући", истиче Радмила Обрадовић, стручњак за заштиту биља.
У ичекивању новог рода пробудила се и берза. Вишемесечна депресивна цена је почела да расте, а директан разлог за то су, наводе млинари, лоше временске прилике и најава мањег приноса.
Предраг Ђуровић, из Компаније "Сентела" каже да су имали пшеницу до пре месец и по дана по 18 динара. Додаје: „Чим су временске прилике постале овакве какве јесу са дужим периодом суше, дошли смо у ситуацију да пшеница буде 20 до 21 динар на берзи. Оно што нас донекле више брине него ово, наравно сви имају свој труд и своју муку и сви желе да остваре што биљи принос. Што нисмо сигурни, не знамо како ће се то одразити на квалитет самог зрна."
У продаји прошле недеље на Продуктној берзи пшеница је учествовала са 34 одсто од укупног промета или дупло више него средином априла. Разлог је и већа тражња због извоза. Купци траже нове добављаче, јер су украјинска складишта испражњена.
Коментари