Све више радника из иностранства у Србији
Изменом закона о запошљавању странаца, која важи од фебруара, убразан је процес издавања радних дозвола. Ова одлука и статистика, говоре о томе да ће број иностраних радника расти. Само у последње две године, тај број је удвостручен. Истраживали смо јесу ли задовољни радници, шта доносе измене закона и како то све функционише у пракси.
Мартин је у Новом Саду две године. За посао у фирми која се бави производњом намештаја, препоручили су га пријатељи из Кубе. Познаје, делимично - каже, и своја радничка права.
„У фирми у којој радим, поштују радно време, безбедност на раду, и прописе попут ових. Задовољан сам и осећам се сигурно и заштићено јер радим са професионалним тимом", каже Мартин Алајн из Кубе.
Три грађевинске фирме из Шапца, упошљавају педесетак Индијаца. Посредује агенција из Индије. Послодавац обезбеђује смештај и храну за њих и породице. Плата је редовна, а једном годишње добију и бесплатне карте за лет до куће.
"Они овде имају потпуно иста права као наши запослени што подразумева комплетно здравствено осигурање, отворене рачуне у банкама", каже Мирјана Пајић, стручни сарадник за правне послове из Шапца.
Условима су задовољни и радници. Посебно хвале однос са колегама.
"Аца је мој брат, води ме у банку, код лекара а и у кафану, људи су овде супер", каже Камалет Синг из Индије.
У жижи јавности пре неколико година били су вијетнамски радници из Зрењанина који су се побунили због нехуманих услова и неисплаћених зарада. Синдикати тврде да су њихови покушаји да допру до послодаваца и заштите стране раднике често безуспешни.
"Овде код нас у неким компанија немамо пролаз да оснујемо синдикалне организације, а можете да замислите како је код тих страних радника. С обзиром да смо у прошло и претпрошлој години видели да ти радници раде у нехуманим условима, за јако ниске зараде, упитно је преко агенција којих долазе, уптино је како ће са непознавањем језика бити информисани о својим правима, дужностима и обавезама", наводи Владимир Гвозденовић из Савеза самосталних синдиката града Новог Сада и општина.
Рад на црно и уцене, највећи су проблеми у пракси, тврде правници. Изменом закона биће скраћена процедура, неће бити дупле папирологије, а олакшана је идентификација радника и заштита њихових права.
“Изменама овог закона је дошло до тога да су инспекцијски органи директно овлашћени да контролишу примену овог закона, што ранијим законом нису били - јер су сматрали да се закон о раду не примењује на странце”, објашњава адвокат Марко Јокић.
Раније одредбе закона предвиђале су да прекидом радног односа престаје да важи и боравишна дозвола, због чега је било случајева да се послодавац послужи уценом. Изменама закона, сада радници из иностранства имају 30 дана да аплицира за посао у другој фирми
Коментари