Ваљево: Зашто предшколци касне у развоју

У Ваљеву, стручњаци који се баве психомоторним развојем деце предшколског узраста запажају да из године у годину расте број малишана са различитим проблемима. Због тога организују бесплатне радионице и едукују родитеље о раној стимулацији која је важна за нормалан развој детета.

Правилна стимулација деце у раном развоју подстиче њихове когнитивне, моторичке и говорне способности. Томе се ваља посветити поред правилног ритма спавања и исхране - сматрају стручњаци. У пракси запажају да родитељи, са намером да заштите дете, прескачу важне фазе у развоју као нпр. пузање. Недовољно их стимулишу да буду активни, да опажају и говоре, чак и до треће, четврте године.

„Значи, не само артикулацијски, не само говорно-језички, касни моторика, касни проходавање, емоционална незрелост. Затим при самом поласку у школу имамо нарушену пажњу. Таква деца не могу да прате наставу и зато све више деце иде по специјалном програму наставе", објашњава Марина Миловановић Партенијевић из логопедског центра у Ваљеву.

Због претеране изложености деце мултимедијалним садржајима у раном узрасту, који неразвијена чула не обрађују на правилан начин, све више посла имају дефектолози, логопеди, психолози и физиотерапеути. Када је у породици времена мало за функционалне игре са децом, не развијају се довољно, не само моторичке и језичке, него и социјалне вештине.

„Ја имам девојчицу и дечака, пет и осам година. И тренутно јако је битно радити пуно са децом. Претерана изложеност екранима јако је тешка за нас родитеље зато што морамо да поставимо границе", наводи Ксенија Лазић из Ваљева.

„Сад у септембру крећемо у први разред, тако да сам почетак тог развоја, као што смо имали прилике да слушамо на предавњу, морамо да пратимо ми као родитељи, наравно у складу са дететовим развојем и у скалду са карактером самог детета", каже Марија Јовановић из Параћина.

Све мање малишана зна да завеже пертле у првом разреду. Стручњаци примећују да се родитељи често не јављају чим уоче проблеме у развоју. Стога се ангажују и у едуковању родитеља.

„Родитељи не посвете се довољно, не стимулише се довољно тај рани развој деце, па треба напоменути да и када доводе код нас децу на 45 минута, то је јако кратак временски период који деца проведу са нама, док са њима су остатак дана, где је веома значајно да се ради код куће", каже Николија Мићановић, логопед.

Важно је да родитељи примењују што бољи модел понашања, јер је познато да деца у раном детињству имитирају родитеље. 

 

 

субота, 30. новембар 2024.
4° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње