Недовољни капацитети крагујевачког прихавтилишта за одрасле

У Прихватилишту за одрасле и старије "Свети Јоаким и Ана" у Крагујевцу тренутно борави девет особа. Имају сигурност, негу и топло уточиште, али још људи чека на привремени смештај на том месту. Због тога је неопходно проширење капацитета.

Без крова над главом или подршке породице. Углавном те особе су корисници крагујевачког Прихватилишта за одрасле и старије "Свети Јоаким и Ана". Осморо из Крагујевца и једна из Краљева. Са њима ради седам неговатељица, медицинска сестра и два стручна радника.

“Радимо на њиховом остварењу индивидуалних планова како би се они вратили у отворену заштиту или како бисмо им обезбедили трајни смештај у некој адекватној установи социјалне заштите, али то све у сарадњи са Центром за социјални рад”, каже Јована Јовановић, стручни радник у Прихватилишту за одрасле и старије "Свети Јоаким и Ана".

Међутим, тренутни капацитети у Прихватилишту нису довољни. Уз то, неопходно је и да се знатно брже нађе трајно решење за његове кориснике.

“Задњих годину и по дана смо пуни нон-стоп. Што значи да се чека да један корисник напусти прихватилиште да би се следећи одмах сместио. Забрињавајући је податак што је време боравка корисника у прихватилишту све дуже, тако да је оно прошле године било на пример чак 63 дана просечан боравак једног корисника у прихватилишту и то је оно што представља велики проблем”, наводи Петар Прековић, координатор Прихватилишта за одрасле и старије "Свети Јоаким и Ана".

Из крагујевачке локалне самоуправе најављују решење проблема. За рад прихватилишта годишње се из градске касе издваја 10 милиона динара.

Др Гордана Дамњановић, чланица Комисије Привременог органа града Крагујевца истиче да проширење капацитета подразумева: “Повећање просторног смештаја, просторног капацитета, кадровских капацитета и нормално финансија обзиром да у перспективи постоји могућност повећања капацитета, али је за то неопходно проширење лиценце на већи број корисника”.

Кроз Прихватилиште за одрасле и старије "Свети Јоаким и Ана", које функционише у оквиру Добротворне фондације Српске православне цркве "Човекољубље", у протекле три године прошло је око 100 људи.

уторак, 22. април 2025.
16° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом