Цркве у Топлици
Подручје Топлице одувек је имало велику важност за развој православља. Један од најстаријих световних храмова у Србији, налази се у Прокупљу, док је у Куршумлији Стефан Немања саградио своју прву задужбину и стварао српску државу.
Први писани трагови о храму Св.Великомученика Прокопија у Прокопију налазе се у повељи кнегиње Милице која је винограде са аутохтоном сортом грожђа прокупац, завештала светогорском манастиру. Храм је други по старости у Србији, одмах након цркве Светих апостола Петра и Павла у Расу.
“Најстарији сачувани делови нашега храма потичу из десетог века, тачније из 934.године, када је овим просторима владало друго бугарско царство. Храм је био подигнут у стилу тада охридске школе, попут храма Св. Софије у Охриду”, каже протојереј Никола Илић, старешина храма св.великомученика Прокопија у Прокупљу.
Храм је познат и по томе што се у њему чува део моштију Светог Ђорђа. За српску државу, која се овде стварала, важну улогу има и манастир Св.Николе у Куршумлији, прве задужбине Стефана Немање. Део свог детињства ту је провео и Св. Сава, а по доласку са Свете горе крштавао је вернике. Манастир је кроз историју паљен, рушен, пљачкан, а последњих деценија интензивно се ради на његовој обнови.
“Овде су се вековима молили наши преци где су и њихове свете мошти, кости, почивале у овом светом манастиру, а тако и ми који данас живимо у овом времену, веома велики значај има за нас да се овде окупљамо око светог олтара, око светог престола, свете литургије и хвала Богу и да је овај манастир заживео после 323 године”, истиче јеромонах Симеон, настојатељ манастира Св.Никола у Куршумлији.
У куршумлијском крају, тачније у непосредној близини Пролом бање налази се и једина црква брвнара у Топлици- Лазарица, посвећена кнезу Лазару који је овде довео војску да се причести пред бој на Косово. Његов зет, Југ Богдан, по предању је столовао Топлицом и он је у Прокупљу на темељима рановизантијске базилике саградио цркву, коју народ назива његовим именом.
Коментари