Читај ми!

Батања: Стогодишњица почетка оптације Срба

Српска месна самоуправа у Батањи и Самоуправа Срба у Мађарској обележавају стогодишњицу почетка оптације Срба након Првог светског рата, у којој су дотадашњи грађани Аустроугарске бирали у којој ће држави наставити живот. Из Мађарске се тада иселило две трећине тамошњих Срба – око четрнаест хиљада.

Са железничке станице у Батањи пре сто година кренули су први Срби оптанти ка својој новој држави Краљевини Срба, Хрвата и Словенаца. Одавде из Батање су током 1923. и 1924. исељене 264 породице.

„Мој деда од мамине стране, звао се Божидар Милош, он је казао да има брата у Новом Саду и кад сам ја био дете од десет година онда сам га упознао. Мислим да су његови родитељи били на тим возовима који су отишли оданде”, каже Никола Ђенеш Егбауер, наставник историје.

„Они се нису осећали довољно безбедно и сигурно у условима завршетка рата, у условима формирања хортијевске Мађарске која је на њих нелагодно гледала и они су тражили сеобом у Краљевину Срба, Хрвата и Словенаца да заштите свој идентирет да заштите своје национално биће, али истовремено да добију своју социјалну шансу јер они одлазе у Краљевину СХС између осталог да би добили земљу у процесу аграрне реформе”, наводи Милан Мицић, из Матице српске.

У оквиру обележавања стогодишњице почетка оптације овде у Батањи у Мађарској одржано је више пригодних свечаности. Најпре је у српској школи одржан пригодан програм и свечана академија. Затим је помен служен у Цркви Пресвете Богородице, а током поподнева одржаће се и трибина на ову тему. Припремљена је изложба о оптантима из Сенте и Новог Кнежевца, а одржаће се и промоција књиге Милана Мицића „Срби оптанти у Краљевини Југославији од 1922. до 1941”.

понедељак, 31. март 2025.
12° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом