Читај ми!

Шта нам задужбинари остављају у аманет?

У Београду је представљен пројекат Палате науке, првог центра у Србији за истраживање и промоцију научних достигнућа. То је задужбина председника и оснивача МK групе Миодрага Kостића. Једна је од највећих у послератно време.

Са простором од 5.500 метара квадратних и 19 научно-истраживачких центара на једном месту, Палата науке биће једна од највећих у региону. Задужбинар, Миодраг Kостић, жели младим научницима да пружи прилику да истражују и граде каријеру у земљи.

 

„Мој отац жели да свом друштву врати нешто у шта можда и највише верује, а то је знање. Мене и моје сестре је увек учио да једино знање нико никада не може да нам узме, а својим радом и посвећености нас је увек мотивисао да се и сами даље надограђујемо", каже члан УО МК групе Александар Костић.

„Овај поклон Миодрага Kостића српском друштву вредан 25 милиона евра појединачно је вероватно најважнија донација за филантропију у Републици Србији и на овакав начин традиција задужбинарства се поново враћа на сцену у Србији", наводи Јован Пурар из МК групе.

Многи познати спортисти данас су, такође, међу највећим добротворима. Један од њих је и прослављени кошаркаш Владе Дивац. Фондација „Ана и Владе Дивац" уручила је уговоре за осам развојних пројеката младих у Сремској Митровици.

„Морам да кажем да је фондација током свог постојања у Србији омладинске фондове спроводила на територији 17 јединица локалних самоуправа где је реализовано више од пола милиона долара", објашњава пројектни менаџер Фондације „Ана и Владе Дивац" Жељко Митковски.

Фондација Ана и Владе Дивац саградила је домове за више од три хиљаде људи. Изградила је 30 избегличких центара и реконструисала и опремила 26 здравствених установа. Међу великим покровитељима уметности је Мадлена Цептер, оснивач, градитељ и једини донатор Мадленијанума у Земуну. Опера и театар Мадленијанум је прва приватна оперска сцена у Европи после Другог светског рата. Политичари задужбинари у Србији углавном граде цркве. Kао и ктитор цркве Светог Димитрија у Kрагујевцу Новица Јевтић, који је оставио богомољу где долази више од четири и по хиљаде верника.

„Сам ктитор, то му је била намера да нам остави место где ћемо се молити Богу, а ја бих то место упоредио са оним извором воде живе која не пресушује и која нам даје живот вечни", каже протонамесник и старешина храма Светог Димитрија Александар Сенић.

Цркву у родном селу Kовачи код Јошаничке Бање саградио је и велики задужбинар, Канађанин српског порекла Миломир Главчић. Поред тога што је помогао свом народу у крају из којег је потекао Kраљеву је поклонио три милиона евра за разне пројекте. Многи су улагали или остављали део имовине и материјална добра друштву, али нису постали задужбинари. Задужбинарство је уређено законом. Задужбина је непрофитна невладина организација чији оснивач мора да обезбеди најмање 30.000 евра у динарској противредности за њену регистрацију.

 

четвртак, 03. април 2025.
13° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом