Читај ми!

Реновирање две школе средствима хуманитарне организације Солидарност за Косово

Хуманитарна организација "Солидарност за Косово“ оснивача Арноа Гујона, наставља да улаже и помаже српске средине на Косову и Метохији. У сарадњи са Епархијом рашко-призренском, у селима Томанце и Рајановце код Косовске Каменице реновирала је амбуланту и две школске зграде у којима се настава изводи на српском језику.

Реконструисане школске и зграде амбуланте у селима око Косовске Каменице, карике су у низу акција које Солидарност за Косово годинама организује у српским срединама на Косову.

“Направили смо нове котларнице, уградили централно грејање, заменили улазна врата, унутрашња врата, средили подове, тоалете и тако даље. Све смо то урадили да би деци било топлије и лепште у њиховим учионицама. Укупна вредност овог пројекта је више од 105 хиљада евра, а сав тај новац смо сакупили од наших донатора из Француске”, каже Милован Симијоновић, из организације "Солидарност за Косово".

Улагање у објекат за 14 ученика и наставнике школе „Трајко Перић“ у Рајановцу значи боље и квалитетније услвове за рад. Близу 150 Срба из планинског села Рајановца пре зиме добиће боље услове за лечење у реновиранираној амбуланти.

“Помоћ коју смо добили од организације „Солидарност за Косово“ у виду санације и реконструкције наше школске зграде веома значи како наставницима тако и ученицима. Услови које смо сада добили, могу да кажем не разликују се од услова које имају најопремљеније школе у Србији”, наводи Дејан Стаменковић, дирекотор ОШ "Трајко Перић" у Рајановцу.

“Пошто је ово планинско место када је зима и када је лоше онда је веома тешко. Ова амбуланта значи да су створени добри услови и као Здавствени центар сада сваке недеље шаљемо доктора захваљујући школи сада имамо интернет. Тако да могуће је да се овде и лекови пропишу и фактуришу као и свакој амбуланти”, објашњава Зоран Перић, директор Здравственог центра Гњилане.

"Солидарност за Косово" и Епархија рашко-призренска у више наврата помагали су и Здравствени центар у Гњилану и Болницу у Пасјану. Све ради опстанка преосталих Срба.

“Ово је урађено због њих због бољих услова живота, због бољих услова живљења, јер сматарамо да оваква села која су успела да у свим овим нашим временима и условима живота останзу потпуно спрско становништво, да нико ништа није продао да раде, да од ње живе да имају услове да се деца задрже и породице да се задрже у овом селу, мислим да то њима мног значи”, каже Срђан Станковић, управник канцеларије за добортоворни рад Епархије рашко – призренске.

Више од 12.000 донатора годинама свесрдно помаже рад Хуманитарне огранизације Арноа Гујона. Како је речено донатори се овде неће зауставити, најављено је опремање амбуланте мобилном лабораторијом и апаратима за специјалистичке прегледе. У 13 села која према последњој територијалној организацији припадају општини Ранилуг живи више од пет и по хиљада становника од чега више од 90 посто чине Срби.

уторак, 01. април 2025.
9° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом