Читај ми!

Да ли достављачи намирница, у трци са конкуренцијом и за бонусе, угрожавају и себе и друге у саобраћају

Индустрија доставе хране у Србији бележи стални раст, што прати и све већи број достављача на улицама. Због велике конкуренције, многе фирме достављаче мотивишу бонусима за већи број испорука. Таква пословна трка, неретко резултира саобраћајним незгодама, у којој су учесници управо достављачи који журе до свог бонуса.

За посао достављача, најчешће је довољно да имате неко превозно средство и жељу да почнете са радом. Радно време је флексибилно, а зарада углавном зависи од броја достава. 

С друге стране, њихова вожња је оно што брине грађане. Неки сматрају да то није безбедно за старије људе.

„Ми овде у Новом Саду доста користимо бицикл, а они иду као ветар, плус ови са овим моторићима, у том погледу ми се то не свиђа.”

И нису ризични само достављачи, сматрају неки, већ и сви возачи.

Због притужби грађана, Агенција за безбедност саобраћаја је одржала и састанке са представницима највећих компанија, а као најчешћи проблем наводе прекорачење брзине и вожња бициклиста ван стаза.

„У последњем периоду је све видљивија нажалост та статистика да су учесници у саобраћајним незгодама баш управо достављачи и одређени радници курирских служби. Ставља се профит изнад свог живота и живота других учесника у саобраћају, и неретко се дешава да за том помамом, јурњавом за профитом већим и новцем, достављачи праве одређене саобраћајне прекршаје, и тиме угрожавају свој живот и живот других учесника у саобраћају”, наводи Ненад Љубишић, из Струковног удружења полиције „Др Рудолф Арчибалд Рајс”.

Пословни модел нуди слободу и могућност добре зараде, али и открива овакве ризике.

„Возачи раде по учинку, по броју достава које избаце, и то је једини начин на који су плаћени. Сваки тај возач мора да избаци неких двадесетак достава дневно, да би им се уопште то исплатило, а при томе имају неограничен број људи који се укључе, а укључују се људи кад год желе да раде, и онда у једном моменту има превише достављача у односу на број достава. У пракси видимо, да они већ пре него што испоруче већ превлаче да је испоручена достава како би добили наредну”, истиче Дарио Панић, власник службе за доставу хране.

Лоша репутација смета и многим достављачима, који не желе да трпе последице због несавесних колега.

„Приметио сам да људи јурцају бициклима, поготово по центру, наравно, не из моје фирме у којој ја радим, по мени је то непотребно, кажем опет, све се може стићи, свака достава се може стићи и обавити на време, а да човек не доводи у опасност себе и друге”, каже Ненад Латић, достављач.

Управо је то порука и Агенције за безбедност у саобраћају, која је тим поводом организовала едукативне обуке возача највећих доставних служби у Београду и Новом Саду, а ову кампању планирају да прошире и на друге градове.

субота, 05. април 2025.
14° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом