Читај ми!

Како су станари једне зграде у Вршцу сами обновили и улепшали заједнички простор

Необична прича о томе како су станари једне стамбене зграде у Вршцу од ходника направили музеј, тако да пут од приземља до петог спрата сада води кроз вршачке улице и сведочи о историји града.

Ово није нова поставка у градском музеју, ово је времеплов историје Вршца на зидовима ходника стамбене зграде на Омладинском тргу 11 у Вршцу. На фото-тапетима налази се 200 фотографија и разгледнице старог Вршца, које приказују како се овај град мењао током последњих 160 година. Тако је ова зграда постала својеврсни музеј на чак пет спратова - јединствен у Србији.

“Ово је шетња кроз историју града Вршца из различитих периода и различитих доба, при том да она креће из приземља из периода друге половине 19.века, а завршава се на петом спрату са 80-им, 90-им годинама 20.века”, истиче Дејан Милановић, управник стамбене заједнице.

Изложбена поставка настала је из жеље станара да се уреди зграда старија од пола века, али на један оригиналан и едукативан начин. И станаре и госте пут до стана, у згради без лифта, сада води кроз вршачке улице.

“Оно што јесте најбитније утисци су позитивни, сами гости су одушевљени зато што је то нешто ново, дугачије, дешава се често да гости који долазе до другог, трећег спрата своју туру завршавају на петом што до сада није била ситуација”, наводи Дејан Милановић, управник стамбене заједнице.

“Има нешто што нисам знала, али познат ми је стари град Вршац, ту сам од дванаесте године”, каже Марија Мојсин, станарка.

Највећу помоћ станари су имали у Удружењу љубитеља старог Вршца “Феликс Милекер”, које им је уступило богату архиву града Вршца.

“Када су се те фотографије и разгледнице рашириле на тим паноима виде се неки детаљи који се на самим разгледницама нису видели као натписи на продавницама, ликови, гардероба тако да је значај овога вишеструк”, наглашава Тамаш Фодор, из Удружења љубитеља старог Вршца “Феликс Милекер”.

Још више фасцинира чињеница да су се СВИ станари зграде уједнили око идеје и заједнички је финансирали, не само сређивање зидова, већ и подрума, ходника, расвете, фарбања ограде, видео надзора, плочица па сад зграда старија од 50 година изгледа као нова.

петак, 27. септембар 2024.
20° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи