Читај ми!

Градска кућа у Врању, судар три различите културе и начина живота

Стална етнолошка поставка у Народном музеју у Врању је изглед типичне градске куће с краја 19. и почетка 20. века. То је и изглед Врања у културолошком смислу из тог времена, симбол различитих култура. Урађен је и каталог музејске поставке.

Две трпезарије, две спаваће собе, салон, кухиња и девојачка соба - то је изложено на спрату у Селамлуку, једној од две зграде Пашиних конака. Нека врста времеплова.

"Да осете тај дух, то нешто нематеријално по чему су Врањанци карактеристични, и што представља део идентитета овога Врања. Свако ко помисли на Врање, помисли на тај дух који је и Бора Станковић описао и дочарао", наводи Ива Лаковић, кустоскиња Народног музеја у Врању.

Садашња поставка у музеју је адекватна и репрезентативна, аутентична и лична. Посматрачу даје увид у прошлост, начин, али и суштину живота тада.

"Практично, овде имамо судар три различите културе, три различита начина живота. С једне стране, тај хришћански, сељачки. С друге стране, тај отомански, градски, који такође постоји вековима пре тога. И са треће стране, овај модерни, европски, који долази са младим људима, који путују на Запад, враћају се и доносе га овде", објашњава проф. др Зоран Димић, професор на Филозофском факултету у Нишу.

Прошле године је обновљена комплетна зграда Народног музеја, а сада је представљен и каталог о врањској градској кући с краја 19. и почетка 20. века.

"Ово није наменски простор који би требало да прихвати једну музејску изложбу, већ заправо простор који тражи свој одговор, који тражи свој језик, јер је и циљ заправо да се и сама зграда, и сама поставка обрате јединственим језиком нашим посетиоцима", истиче Маја Алексић, директорка Народног музеја у Врању.

Поставка има и своју дигиталну форму - посуђе, ношња, накит и други предмети осликавају дух епохе, времена и простора у којем су настали.

уторак, 15. април 2025.
20° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом