Читај ми!

Ко ће нас лечити, где недостаје највише специјалиста

Према подацима Лекарске коморе Србије, сваки други лекар у Србији, старији је од 55 година. Највећи број старих специјалиста је у југоисточној Србији, чак 63%. Да ли ћемо се наћи у ситуацији да неће имати ко да нас лечи, истраживали су дописници из Пирота, Крагујевца и Јагодине.

Када би се здравству поставила кадровска анамнеза, добила би се, не баш оптимистична дијагноза. Велики број лекара специјалиста ближи се пензији, млађи специјалисти одлазе у иностранство. У Општој Болници Пирот, кажу број лекара је по кадровском плану министарства здравља. Али...

“Проблем је на гинекологији, где имамо тренутно четири извршиоца, имамо три лекара на специјализацији и једног лекара секундарца, који ће ове године да упише специјализацију. Ми испуњавамо норматив, али нам треба временски период да људи положе специјалистичке испите и да се врате у болницу Пирот. Имамо проблем у служби физикалне медицине, где тренутно имамо једног извршиоца, а на специјализацији су два лекара”, наводи др Горан Петровић, директор ОБ Пирот.

Универзитетски Клинички центар у Крагујевцу, збрињава више од 2 милиона грађана централне и западне Србије. У 17 клиника годишње се обави више од 450 хиљада специјалистичких прегледа.

Др Слободан Милисављевић, директор УКЦ Крагујевац истиче: „У наредних 5 година у пензију одлази 91 лекар, преко сто медицинских техничара и негде око 80 немедицинских радника.”

У Општој болници у Јагодини, тренутно је велики број лекара на специјализацији. Они би требало да у наредне две године, замене колеге, који одлазе у пензију.

“Ми имамо на специјализацији двојицу лекара за урологију. Они су тренутно на другој години и врло успешно обављају свој стаж. Наши пацијенти користе сада услуге ћупријске болнице, у овој области, што није неки проблем, с обзиром на близину”, сматра Милош Лукић, директор ОБ Јагодина.

Тренутно охрабрује чињеница, да у свакој болници у Србији има велики број специјализаната. Пут до доброг клиничара тражи мукотрпан рад. Они који се одлуче за то, очекују сигуран посао и добро плаћен посао, а пацијенти да има ко да их лечи.

субота, 19. април 2025.
18° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом