Севдах са мераком
Фолклорни ансамбл "Севдах" из Врања постоји готово шест деценија. Учествовали су на многим фестивалима у земљи и иностранству, добијали признања и награде.
Због овакве музике, песме и игре Врање сматрају градом севдаха и мерака. Управо је "Севдах" име фолкорног ансамбла који постоји од 1965. године. Наступали су и у дворишту Музеј-куће Боре Станковића, спортској хали, сали позоришта.
"Да се отргну од заборава игре тог врањског краја, а зна се да је Врање препознатљиво по игри, по песми", каже уметнички руководилац ансамбла Владимир Јанковић.
Најчешће припремају кореографије за игре из Пчињског и Јабланичког округа, али и из других крајева Србије. Премијерно за овај наступ прва постава ансамбла припремила је влашке игре.
"Мој деда је хтео да научим да играм, а и мени се одмах свидело. Ту сам упознао многобројне другаре и лепо је. Обиђемо свет", објашњава члан ансамбла "Севдах" Никола Донић.
"Фолклор је моја свакодневница. Највише волим да играм игре из Лесковца и Врања. Још увек постоји мало треме пред наступ, али то није толико велико као што је било пре", истиче Kатарина Бркић.
"Наступам у постави рекреативаца. Љубав према народним, нашим изворним играма, колима од малена је у мени", каже чланица ансамбла Данијела Ристић Александров.
Фолклорни ансамбл "Севдах" сарађује и са другим друштвима. Kултурно-уметничко друштво "Соко" из Бујановца припремило је две кореографије за наступ у Врању.
"Једна је игре из Србије и друга је Kосовско поморавље. Ми ћемо Бујановчани да се представимо тим играма пошто "Севдах" на репертоару има већ игре из Бујановца и баш нам је драго", каже Ненад Митић из KУД "Соко" из Бујановца.
Фолклораши из Врања наступали су на многим манифестацијама у Србији и земљама у окружењу. Ансамбл има више од стотину чланова.
Коментари