Са првим хладним данима попуњено Прихватилиште за одрасле у Нишу
Од марта у Нишу постоји прихватилиште за одрасле којима је неопходан хитан смештај током зимских месеци, али је прихватилиште било готово пуно и летос. Капацитет прихватилишта је 15 корисника, а тренутно борави њих 12 које упућује Центар за социјални рад. За разлику од Ниша, Крушевац нема прихватилиште, али ипак има организовани прихват.
Искрено су захвални, пре свега зато што су на топлом, али и због услова у прихватилишту и начина на који су примљени.
"Био сам јако дуго пре тога вани, да кажем тако, без крова над главом у јако тешким и врло тешким условима, седећи напољу по хладноћи по железничким станицама, перонима, парковима, ја сам био, верујте ми био полумртав човек, када сам ушао овде осетио сам такву топлину као да сам ушао у свом сопственом дому", каже корисник Ивица Здравковић, а Бојан Николић додаје: "Утисак је супер, овде ја кажем као у хотелу, људи не схватају, за нас је то много велика помоћ."
Прихватилиште са лиценцом Министартсва за рад, социјална и борачка питања подразумева не само смештај и исхрану, већ и двадесетчетворочасовну негу.
"Имамо редовно контролу, шећер, притисак, шта ја знам, све је то под контролом, и добро је, захвалан сам и презадовољан", наводи Зоран Вукић, корисник.
На евиденцији нишког Центра за социјални рад је 11 људи који имају право на овакву помоћ, током године могу да бораве до 6 месеци.
"Потребе свакако да има, ово је број људи који је евидентиран у Центру за социјални рад и нашој надлежној управи, међутим ми смо овде збрињавали тј. прихватали и људе који нису на тим списковима по евиденцији и ми смо негде као град препознали да овај простор може у неким месецима да буде и прихватна станица", сматра Душица Давидовић заменица градоначелнице.
"Трудимо се да им овде буде као код куће, да се осећају онако задовољно и срећно испуњено да тај бар тренутак који проведу овде да им остане у лепом сећању и да колико год могу забораве оно због чега су дошли", наводи Марина Цветковић Раденковић из Прихватилишта за одрасле у Нишу.
За разлику од Ниша Крушевац нема прихватилиште, јер како кажу у Центру за социјални рад нема регистрованих бескућника.
"Уколико се неко лице нађе на нашој територији, биће ургентно збринут у хранитељску породицу, а након израда личне и медицинске документације биће премештен у одговарајућу установу из система социјалне заштите", каже Јована Дуњић, директорка Центра за социјални рад Крушевац.
Нишко прихватилиште пружа помоћ својим суграђанима, на улицама Ниша, међутим, није искључено да има бескућника из других градова.
Коментари