среда, 23.11.2022, 12:21 -> 13:12
Извор: РТС
Аутор: Тони Бедалов
Прве трудноће у Центру за вантелесну оплодњу суботичке болнице
У суботичкој болници недавно је почео да ради Центар за вантелесну оплодњу, као седма државна институција у тој области, а друга у Војводини. Први резултати Центра су охрабрујући.
После десетогодишњих напора идејног творца Центра, примарујуса доктора Александра Радуловића и улагања државе, покрајине и града од пола милиона евра, Центар за вантелесну оплодњу у суботичкој болници у октобру је примио прве пацијенте.
"Већ имамо првих трудноћа и замрзавања ембриона", каже примаријус доктор Александар Радуловић, начелник Центра за вантелесну оплодњу и додаје да је проценат успешности ввантелесних оплодњи већи код млађих пацијенткиња.
Стручни тим суботичког центра потпомогнут је 40-тогодишњим искуством немачког ембриолога доктора Алфреда Книвалда, а у суботичкој болници истичу и свесрдну стручну помоћ коју су добили од ваљевске болнице.
"Око 17 до 20 посто парова има проблем у вези са зачећем тако да цео овај регион који броји око 250 хиљада људи има прилику да дође, али оно што је још битније сви грађани y Републици Србији ће имати право да аплицирају", наводи др Саша Џелебџић, директор Опште болнице у Суботици.
Доктор Радуловић сматра да је центар по опремљености и кадровима на нивоу најбољих домаћих и европских институција те врсте.
"Мислимо да овај центар може већ у неким стандардима да напрви више стотина циклуса годишње", сматра примаријус др Александар Радуловић, начелник Центра за вантелесну оплодњу.
Сем улагања у опремање Центра за вантелесну оплодњу, локална самоуправа обезбеђује средства и за друге мере пронаталитетне политике.
"Издвајамо близу 30 милиона динара у градском буџету за једнократну помоћ трудницама и за помоћ при рођењу, за родитељски додатак за рођење првог детета", каже Јасмина Стевановић, секретарка за друштвене делатности, Града Суботице.
Процена је да ће последњи попис становништва у Суботици приказати опадање броја становника. Функционисање Центра са модерном биомедицинском технологијом ствара нове могућности за да се популација увећа.
Коментари