У Зајечарској гимназији отворен Мејкерс лаб - простор за развој ученичких иновација

Група за образовање отворила је "Мејкерс лаб" мултидисциплинарну, иновативну и инспиративну учионицу у зајечарској гимназији. То је прва гимназија у Србији која је због изванредних резултата ученика и наставника добила нови савремени простор за рад. У Србији сада постоје три учионице за будућност, а у плану је отварање и нових центара.

Зајечарски гимназијалци сваке године освоје више од двадесет награда на такмичењима у земљи и иностранству. Ђачке компаније из ове школе врло су запажене и увек награђиване. Виртуелна учионица истовремено и практична радионица омогућава ђацима атмосферу која инспирише.

 

"То дефинитивно утиче на ефикасност нашег рада, што смо опуштенији то можемо боље да радимо", каже Петар Савићевић, ученик зајечарске гимназије.

"Сви смо заједно радили на томе да развијемо програме који ће се овде десити", наводи Марија Станојевић, ученица зајечарске гимназије.

Две Светосавске награде и статус експерта међу европским школама, су најзначајније, али не и једине награде које је ова школа добила. 

"Били смо прва школа у Европи у оквиру пројекта "Стем Скул Лејбл" која је добила ознаку ЕКСПЕРТ, што значи да смо испунили све критеријуме које су поставили да бисмо могли да дамо примере добре праксе", наводи Срдјан Станојевић, директор гимназије у Зајечару.

Добру праксу и бројне награде стварају ђаци за пример са својим наставницима који се труде да знање буде стечено на пријатан начин.

Младен Шљивовић, наставник физике, амбасадор центра за науку у еврпском пројекту СТЕМ образовања каже: "Они ће заборавити многе ствари које смо учили из физике, али никад неће заборавити да пројекти које смо ми писали омогућили су им да први пут лете авионом, први пут да направе нешто својим радом и упознају друге људе. То је оно што остаје. Не само оно знање већ и вештине које су стекли." 

Осим што свршени гимназијалци из Зајечара, углавном уписују жељене факултете на којима су врло успешни, многи од њих већ су и на докторским студијама у земљи и иностранству, не мање важне су предузетничке вештине које стичу у дјачким компанијама.

"У Зајечару постоје млади људи који знају и желе да употребе своја знања. Ми желимо да им помогнемо да науку и технику коју уче, преточе у предузетништво и неку акцију", каже Дарко Радичанин, извршни директор организације "Достигнућа младих у Србији".

Нови простор за будућа постигнућа опремила је "Група за образовање", Нордеус фондација, Центар за промоцију науке, Достигнућа младих у Србији и иницијатива Дигитална Србија.

четвртак, 07. новембар 2024.
13° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње