Мокрa Горa: Откривање споменика Лази Лазаревићу поводом лекарске славе
Чувени писац и лекар, Лаза Лазаревић је, стицајем околности, прву службу добио у Мокрој Гори, у време српско-турског рата, 1876 - 1877. године. Прозаисти чије су приповетке прво српско штиво преведено на кинески, који је тако зналачки анализирао морал и промене у патријархалним заједницама и лекару који је себе дао свом народу, у Мокрој Гори, на станици чувеног „Ћире", постављена је спомен плоча.
У Мокру Гору, Лаза Лазаревић је стигао са 25 година - као свршени студент права, и студент медицине, на факултету у Берлину, а војну службу, у српско-турском рату, добио је као лекар у овом селу, на граници, на путу који долином Рзава, води од Вишеграда, према Ужицу. О његовом боравку међу Мокрогорцима, причало се у фамилији Турудћа, па је тако, током мокрогорских сусрета песника, прича и стигла до Удружења књижевника Србије.
„Тада, из Босне се прелазило, каже, као и данас, граница је била и придошлице су морале да буду у карантину. Лекар, који је био у карантину, задужен за то, био је, каже, чувени писац, Лаза К. Лазаревић", наводи Радомир Андрић, песник.
Лаза је потом завршио медицину, бавио се научним радом, докторирао, али објавио и девет приповедака, којима се уписао у незаборав српске књижевности. Један од првих српских неуролога и психијатара, основао је прву лабораторију у Србији, а свету дао дијагностичку методу која носи његово име - Лазаревићев знак.
„Ми, ипак стојимо на леђима титана, који су прије нас, у тешким условима студирали, живјели, радили и оставили темеље данашње српске медицине, која је на високом, могу рећи, европском нивоу", наводи академик Владимир Јокановић.
До подне је Лаза био краљев лекар, лечио краља Милана, а од подне, бесплатно, сиротињу, ђаке и студенте - управо у духу безсребреника, Козме и Дамјана, лекара које на овај дан слави Српска православна црква и верници.
„Радује ме што смо баш данас, на Враче, на Св. Дамјана и Козму, отворили овде спомен обележје доктору Лази Лазаревићу, то остављамо генерацијама, да се сећају и да све људе као што је био доктор Лаза Лазаревић поштујемо и ценимо у будућности", истиче Јелена Раковић Радивојевић, грдоначелница Ужица.
Тешко да ће народ позлатити све оне своје изданке који су га вредним делом задужили, али сваки знамен, остаје за наук, поштовање и памћење, овај да се зна да је чувени писац, лекар и хуманиста један део свог кратког живота провео и овде, међу Мокрогорцима.
Коментари