Може ли дуално образовање да оживи старе занате?
Техничка школа у Власотинцу је међу првима на југу земље ушла у систем дуалног образовања. Сарадњу имају са више од тридесет предузећа међу којима су и мале радње. За неке од њих дуално образовање је шанса да се очувају стари занати. Казанџијски је један од ретких који у Власотинцу има сигурну будућност.
Ковање бакра као круна и печат мајсторства. Попут музике одзвањају ударци чекића из казанџијске радионице Батице Стефановића. Занат му је у генима, вештина у прстима, љубав у срцу, па казани за ракију и посуђе са лакоћом настају.
„Ових дана се траже казани од 200, 300, 500 литара, то је најпродаваније сада, имамо и од 1000", каже Батица Стефановић, казанџија из Власотинца. "Чула сам да немате слободан термин наредне две године? Колико вам треба времена за један казан од рецимо 500 литара?" "Јесте. Кад смо сви овако овде, ја и ови млади момци кад радимо сви скупа треба нам једно недељу дана", додаје Батица Стефановић.
Да срећу искује настављајући породичну традицију одлучио је и Стефан. После средње економске преквалификовао се и занат пече уз оца.
"Да се кује казан то је најтеже у овом послу и да се греје капак за казан и то је исто најтеже", каже Стефан Стефановић, казанџија.
Врата радионице, сертификоване за старе занате и акредитоване за рад са младима, мајстор Бата отворио је и браварима - заваривачима из Техничке школе. Уче овде свој посао, али откривају и тајну казанџијског заната. Милош је на инклузивном је програму, Вељко и Немања су завршне година.
"Дошао сам овде преко праксе и свидео ми се посао, добри су и мајстори и све је супер, радимо", каже Немања Петровић, ученик трећег разреда Техничке школе у Власотинцу.
"Свиђа ми се све, није ништа толико тешко, најтеже је када треба бакар да се кује", наводи Вељко Петровић, ученик трећег разреда Техничке школе у Власотинцу.
Милош Младеновић, ученик другог разреда Техничке школе у Власотинцу каже да је задовољан послом.
Осим у велике компаније дуално образовање ушло је и у мале, занатске радње.
"И оваква мала предузећа и микро предузећа имају потребу за квалификованим радницима, ово је пример да ли можемо старе занате очувати дуалним образовањем. Код Батице су три ученика, један на другој години, два на трећој и неко ће од њих сигурно наставити ово да ради", наводи Миливоје Ђорђевић, директор Техничке школе у Власотинцу.
Са 9 образовних профила у дуалном образовању и 280 ученика на учењу кроз рад Техничка школа у Власотинцу је међу водећима у земљи. Циљ је и да се у крају познатом по вештим грађевинарима одшколују добри керамичари, тесари, зидари којих је све мање.
Коментари