Чачански рецепт за добру продају корнишона

Откуп добро иде јер раде за познатог страног купца,по уговореној цени. Уз то, водили су рачуна и хемијској исправности производа.

Породица Дуканац већ другу годину узгаја корнишоне. Поново се надају роду до 8 тона са 5 ари. Задовољни су унапред уговореном производњом и већ четврту сезону тргују у свом, чачанском крају.

Небојша Дуканац, произвођач из Трнавске Балуге, каже: ''Они нам све јаве на време, кад се шта и чиме прске, кад треба да се бере. Кад дотерам увече робу да предам, немам проблема. Наплата је   за седам дана, одмах лежу паре на рачун.''

 У централној Србији за немачког прерађивача корнишоне производи  више стотина кооперанта. Откуп је у току у чачанском, гружанском и краљевачком крају, као и у селима расинског округа, где су произвођачи користили дозвољена средства за заштиту.

 ''Кооперанти који раде са нама су били јако савесни, изнели су ту производњу колико год ова година била тешка. Тешко је било сачувати корнишон на овим температурама али, они су испоштовали наше препоруке, користили искључиво препарате са дозвољеним активним материјама,'' наводи Немања Јоксић, директор "Глобал систем кооператива".

Оргазованом производњом, мала пољопривредна газдинства која се баве узгајањем корнишона, у протекле четири године остварила су приход више од 10 милиона евра.

 Снежана Марковић Ђуровић, Служба за развој пољопривреде града Чачка', наглашава:" Овај модел производње је идеалан. Кад би се могло увести и код других култура, ово би било врхунски. Произвођачи би радили, орјентисали би се на оно колико имају радне снаге, колико имају воде и колико имају земљишта. Не би се бавили сваштарењем.''

Стручњаци кажу да је овакав начин организоване производње једина перспектива да мала газдинства пронађу сигурно тржиште.

уторак, 15. јул 2025.
28° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом