Читај ми!

Годишњица Топличког устанка

Савез потомака ратника од 1912-1920. године обележава 97 година од Топличког устанка. Историчари га посматрају као феномен, јер је то био једини оружани бунт народа у поробљеној Европи у време Првог светског рата.

Погром над народом јужне Србије почео је у јесен 1915.године. Бугарска војска убијала је прво виђене људе, одузимала имовину, наметнула буграски језик, имена, забрањивала српску славу.

Кап која је прелила чашу и подигла народ на буну је покушај бугарског окупатора да мобилише све српске младиће. Договор о Топличком устанку пао је 21. фебруара 1917. у селу Обилићу код Бојника. Армија од око 12 хиљада људи из Топлице, лесковачког краја, Јабланице, Пусте реке на челу са Костом Војиновићем Косовцем и Костом Пећанцем месец дана је жестоко пружала отпор непријатељу.

"Значај Топличког устанка поготову у Југоисточној Србији је тај што је након њега тај читав политичко-национални процес могао да се посматра да је целом свету јасно стављено до знања да у тој области живе Срби, а не Бугари како су то Бугари желели да приказивали својим савезницима", објашњава др Иван Бецић, историчар.

Четовођа Топличког устанка, лесковчанин Ђорђе Цекић Лешњак имао је шест синова и ћерку. Бугари су га стрељали 1. марта 1917. године.

"Умро је са речима "Ја сам Србин и као Србина ме убијате" и за то имам документ", прича Слободан Цекић, унук Ђорђа Лешњака.

У Саборној цркви Свете Тројице налазе се спомен плоча и крипта Ђорђа Цекића Лешњака. Лесковчани се клањају његовом херојству.

"Ђорђе Цекић је био виђенији човек, трговац и кмет општине Лесковац и он је сам себи одредио да се бори против завојевања и окупације Бугара", каже историчар Верољуб Трајковић, историчар.

Од стицања независности Кнежевине Србије до распада старе Југославиује. Век и по историје на 200 страна у књизи "Историја је учитељица живота", професора Велимира Стаменковића из Власотинца. Топлички устанак има посебно место.

"Борбе су се водиле и у власотиначком срезу. Биле су четри чете, а најпознатија је шишавачка чета", прича Професор историје Велимир Стаменковић.

Након Топличког устанка терор бугарског окупатора се наставља.У знак одмазде убијено је 20 хиљада људи. Спаљено је око 50 хиљада кућа, али слободарских дух народа Јужне Србије остао је славан.

rts.leskovac@rts.rs
+381 16 242 131

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 18. август 2024.
31° C

Коментари

Dobar tekst, ali..
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Zelja za lepotom
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Bravo
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Miss
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Treba li zabraniti lepotu?
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару