Читај ми!

Протестни камп у Нишу

Испред кабинета градоначелника Ниша већ три недеље у шаторима живи девет од 15 породица, чије су куће оштећене или потпуно урушене услед клизишта на Мраморском брду. Шатори остају док се не реши вишегодишњи стамбено питање оштећених.

Девет од 15 породица чије су куће оштећене или потпуно урушене услед клизишта на Мраморском брду код Ниша, већ три недеље живе у шаторима испред кабинета градоначелника Ниша. Траже решавање вишегодишњег стамбеног питања.

Седам година подстанарског живота, јер су морали да напусте породичне куће оштећене на клизишту, довело их је на ивицу стрпљења. Протестом желе да скрену пажњу на то да годинама живе као подстанари и подсећају да су, изградњом кућа на другој локацији, Град и Република 2006. године трајно збринули 10 породица.

Уз урушене и тешко оштећене куће у нишким селима Мрамор и Крушце, има и оних у којима још може да се живи, али са стрепњом.

"Сређујемо колико можемо изнутра. Немамо где другде да живимо, то што имамо морамо да сређујемо", каже Раша Младеновић из Мрамора.

Од оштећених кућа неке су потпуно урушене и тону, другима су напукли зидови и покидане инсталације.

Неке породице уселиле су се у нове куће, а 15 их још живи у изнајмљеним становима. Град им на име кирије месечно уплаћује по 13.000 динара, а локално руководство планира да обезбеди локације за градњу са инфраструктуром.

"Да град има учешће 50 одсто и ресорно министарство да учествује са још 50 одсто у решавању проблема. Град је код Управе за планирање и изградњу у буџету за ову годину определио 15 милиона динара за решавање овог проблема", рекао је градски већник Предраг Савић.

Све док не добију званичне гаранције да ће им куће бити изграђене, шатори ће ипак остати ту, кажу они који у њима сада живе.

Према њиховим речима, обећања је било и раније. Власти су се смењивале, а они остајали подстанари.

Грађевински стручњаци разматрали су могућности санирања клизишта, али то би била изузетно скупа инвестиција јер клизиште захвата широк потез. Сем тога, то не би решило проблем исељених породица јер свакако немају где да се врате.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 16. август 2024.
34° C

Коментари

Dobar tekst, ali..
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Zelja za lepotom
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Bravo
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Miss
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Treba li zabraniti lepotu?
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару